Konya ili okul çocuklarında asemptomatik hipertansiyon sıklığı
Prevalence of symptomatic hypertension in school children in Konya province
  1. Tez No: 820212
  2. Yazar: CENGİZHAN KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Kan basıncı; kanın damar çeperinin herhangi bir birim alanına uyguladığı basınç demektir. Birimi mmHg olup, civalı manometreler ile ölçülür. Kan Basıncı; kardiak output ile periferik vasküler rezistansın çarpımına eşittir. Dolayısıyla kardiak output veya periferik vasküler rezistanstaki artışlar kan basıncının artışına neden olur. Hipertansiyon, sistemik arteriyel kan basıncının, yaşa göre normalin üzerinde olmasıdır. Tüm dünyada en yaygın kronik hastalıktır. Hipertansiyon kardiyovasküler morbidite, serabrovasküler atak, renal hastalık açısından bağımsız bir risk faktörüdür. Bu nedenle hipertansif çocukların erken yaşta teşhisi amacıyla kan basıncı ölçümlerinin rutin sağlık muayenelerinin bir parçası haline getirilmesi son derece önemlidir. Bizim çalışmamız Konya ili 6-18 yaş okul çocuklarında asemptomatik hipertansiyon sıklığını belirlemek amacıyla yapılmış bir çalışmadır. Çalışma kapsamında Konya ilinde üç adet okul belirlendi ve bu okullardan rastgele örnekleme metoduyla 6-18 yaş grubu arasındaki 3170 çocuk çalışmaya dahil edildi. Kan basıncı ölçümleri, tek bir araştırmacı tarafından, çocuklar oturur pozisyonda ve dinlenme halindeyken, sağ koldan, uygun manşon boyu seçilerek yapıldı. Ölçümler üç kez tekrarlanarak ortalaması alındı. Sonuçlar yaş ve cinsiyete göre Tümer kan basıncı persentil eğrileri kullanılarak değerlendirildi. Sistolik ve/veya diyastolik kan basıncı değerlerinin üç ölçüm sonrası 95. persentil üzerinde olması hipertansiyon olarak değerlendirilmektir. Bununla birlikte sistolik ve diastolik kan basıncı değerlerinin her ikisinin de 90 persentil altında olması normotansiyon, sistolik ve/veya diyastolik kan basıncı değerlerinin 90–95 persentil arasında olması veya kan basıncının 90. persentil altında olup 120/80mm'yı aşması prehipertansiyon olarak değerlendirilmektedir. 95. persentil ve üzeri olan çocuklar hipertansiyonlu olgular olarak kabul edildi. Sonuç olarak çalışmaya alınan 3170 çocuktan 197'si (%6,2) hipertansifti. 1624 erkek öğrenciden 116'sı (%7,1) hiperansifti. 1546 kız öğrenciden ise 81'i (%5,2) hipertansifti. Sistolik hipertansiyon prevalansı %6, diyastolik hipertansiyon prevalansı %2,1 olarak bulundu. Çalışmada belirlenen hipertansiyon sıklığı, literatürde belirtilen değerlerle karşılaştırıldığında çalışmamızın sonuçlarının literatürde bulunan değerlere yakın olduğu görüldü. Kan basıncı etnik köken, beslenme alışkanlığı ve çevresel faktörlerden etkilendiği için her bölgenin persentil eğrilerin belirlenmesi kan basıncı değerlendirmesinde daha doğru sonuçlar verecektir. Çocukluk çağında hipertansiyon sıklığı giderek artmaktadır. Bu nedenle kan basıncı ölçümü fizik muayenenin bir parçası olmalıdır. Çocuklarda kan basıncı yüksekliğinin yetişkin dönemde de sürebileceği göz önünde bulundurularak bu konuya verilen önem arttırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Blood pressure means; any unit area of the pressure applied to the blood vessel wall. The unit is mmHg, measured by mercury manometers. Blood pressure is equal to multiplied by the.cardiac output and peripheral vascular resistance. Therefore, increases in cardiac output and peripheral vascular resistance will cause an increase in blood pressure. Hypertension is a situation that systemic arterial blood pressure is above normal values according to age. All the most common chronic disease in the world. Hypertension is a free risk factor in view of cardiovascular morbidity, cerebrovascular attach and renal disease. For this reason, for the purpose of diagnosing in early years of hypertensive chidren it is important to routin examination of blood pressure. Our study aims to determine the incidence of asymptomatic hypertension in children 6-18 years of age is a study of the school in Konya. The scope of work four schools were identified in the province of Konya and random sample of children 3170 between the age group of 6 to 18 of these schools were included in the study. Blood pressure measurements were done by the one examiner, children were at rest while seated position, on the right arm, appropriate cuff size was selected. Measurements are repeated three times and the average was taken. Results were evaluated by Tumer Blood Pressure Percentile Curve according to age and sex from these measures. Hypertension is evaluated by systolic and / or diastolic blood pressure values measured after three times is over 95 percentile. However, both systolic and diastolic blood pressure values below the 90 percentile is normotension, systolic and / or diastolic blood pressure values between 90 to 95 percentile or blood pressure is below 90 percentile and exceeds 120/80 mmHg is considered prehypertension. 95 percentile and above cases in children were considered as hypertension. As a result, 197 (6.2%) of 3,170 children included in the study were hypertensive. 116 (7.1%) of 1,624 male students were hypertensive. 81 female students (5.2%) of 1546 were hypertensive. Prevalence of systolic hypertension was found 6%, diastolic hypertension prevalence was found 2.1%. In this study the prevalence of hypertension compared to the values specified in the literature, the results of our study were found to be close to the values found in the literature. Blood pressure is affected by ethnicity, dietary habits and environmental factors, determination of percentile curves of each region will give more accurate results for the evaluation of blood pressure. Prevalence of hypertension in childhood is increasing. Therefore, the measurement of blood pressure should be part of the physical examination. High blood pressure in children may proceed as adults taking into account and increased attention given to this issue.