Türkiyə – Azərbaycan Kamança növləri və onların ifaçılıq xüsusiyyətləri
Türkiye - Azerbaycan Kamança türleri ve onların icra özellikleri
  1. Tez No: 820235
  2. Yazar: KADİR VERİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SəADəT ABDULLAYEVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Azerice
  9. Üniversite: Baku Music Academy-Uzer Hajibejov
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
İlk defa gerçekleştirdiğimiz bu araştırma sayesinde, kemane icrâsında başgösteren teknik problemler ve kemane eğitimini zorlaştıran çeşitli sorunlar ortaya konmuştur. Kullanılan malzemelerin, izlenen yapım yöntemlerinin ve oluşturulan ölçü ve formların farklı olması bakımından; yıllar içinde tarafımızdan geliştirilen kemane özgün bir katkımızdır. Çünkü geliştirilen kemane yukarıda saptandığı ifâde edilen problemlerin anlaşılmasına imkân sağlamak üzere temel olmuştur. Gerçekleştirilen araştırmanın tarafımızca en önemli özgün katkısı ise, ortaya koyduğumuz problemlerin aşılmasına yönelik sunduğumuz çözüm önerileridir. Aşağıda tarafımızca belirlenen problemler ve ilgili çözüm önerileri listelenmiştir: 1. Kemanede akort sorunu: Sabit bir akort sisteminin uygulanmasının gerekliliği, 2. Kemanenin yapısal olarak standartlaştırılması ve yaygınlaştırılmasının gerekliği ile bu konuda geliştirilen çözüm önerileri. 3. Kemanede eğitim zâfiyeti: Temel eğitimsel (kavramlar vb.) ve teknik (icrâcının duruşu ve sazı tutuşu, kemanenin telleri ve sesleri) problemlerin aşılması için uygulanabilecek bir programın önerilmesi. Böylece, kemane sazının ileriki kuşaklara geliştirilerek aktarılmasını sağlamak üzere yararlanılabilecek bütüncül bir yol haritası ilk defa ortaya konmuştur. Kemanenin kullanım sahasının ve imkânlarının genişletilebilmesine bu çalışmanın katkı sunacağını ümit etmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Thanks to our research, we have identified technical issues affecting kemane performance and challenges hindering kemane education. Our years of developing the kemane have yielded unique contributions, including the use of diverse materials, construction methods, and dimensions and forms. Our kemane has provided a foundation for comprehending the aforementioned issues. The research we conducted presents significant original contributions by offering solutions to the identified problems without subjective evaluations. We present three identified problems and our related solution suggestions below: 1. The tuning issues on the kemane can be remedied by implementing a fixed tuning system. 2. We propose to standardize and popularize the structure of the kemane to address its current deficiencies. 3. We have identified educational weaknesses in the kemane and suggest addressing them through tailored educational programs. Suggesting a program for addressing fundamental educational concepts and technical challenges, including correct posture and holding of the instrument, as well as the proper handling of strings and sounds on the kemane. This holistic roadmap proposes a comprehensive plan for the development and transfer of the kemane instrument to future generations. Our aim is to enhance the usage and possibilities of the kemane.