Çocuklarda bazı antropometrik ve biyomotor özellikler ile tenis beceri düzeyleri arasındaki ilişkilerin araştırılması
Investigation of the relationship between some anthropometric and biomotoric features and tennis skills levels in children
  1. Tez No: 820236
  2. Yazar: YAVUZ BOZDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL GÖRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, 7-9 yaş grubu çocuklarda antropometrik ve biyomotor özellikler ile tenis beceri düzeyleri arasındaki ilişkilerin araştırılması amacı ile yapılmıştır. Araştırmaya Muğla İli Ortaca ilçesinde tenis sporu yapan yaşları 7-9 yaş kız (20 kişi) ve erkek (20 kişi) sporcular katılmıştır. Araştırmada 7-9 yaş çocukların tenis beceri düzeylerinin belirlenmesi için Dyer-Pano testi ve Hewitt Testi uygulanmıştır. Biyomotor özelliklerinin belirlenmesinde Flamingo denge testi, durarak uzun atlama testi, dikey sıçrama testi, bükülü kol ile asılı kalma testi, sağlık topu fırlatma testi, esnekliğin belirlenmesinde otur eriş testi, çevikliklerinin ölçülmesinde T-Testi kullanılmıştır. Bazı antropometrik özelliklerin belirlenmesi için boy uzunluğu, vücut ağırlığı, el uzunluğu, ayak uzunluğu ve kol uzunluğu değerleri ölçülmüştür. Araştırma kapsamında elde edilen veriler önce SPSS (version 18.0) programında kaydedilmiştir. Farklı gruplar arasındaki karşılaştırmalarda t testi, değişkenler arasındaki ilişkilerin incelenmesinde ise Pearsonkorelasyon testlerinden faydalanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre, erkek sporcuların yaş ortalamaları 7.60±1.23 yıl; boy uzunluğu ortalamaları 126.45±10.61 cm ve vücut ağırlığı değerleri 28.25±7.36 yıl; araştırmaya katılan kız sporcuların yaş ortalamaları ise 7.75±1.11 yıl; boy uzunluğu ortalamaları 128.45±10.50 cm ve vücut ağırlığı değerleri 28.05±7.70 yıl olarak tespit edilmiştir. Diğer taraftan, kız ve erkek tenisçilerin bazı antropometrik ve biyomotor özellikler ile tenis beceri düzeyleri arasında anlamlı farklılık bulunamamıştır. Araştırmaya katılan hem erkek hem de kız sporcuların bazı antropometrik ve biyomotor özellikler ile tenis beceri düzeyleri arasında pozitif yönde anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the relationships between anthropometric and biomotor characteristics and tennis skill levels in children aged 7-9 years. Female (20 persons) and male (20 persons) athletes aged 7-9 years who play tennis in Ortaca district of Muğla province participated in the research. In the study, Dyer-Pano test and Hewitt Test were applied to determine the tennis skill levels of children aged 7-9. Flamingo balance test, standing long jump test, vertical jump test, hanging with bent arm test, medicine ball throwing test, sit and reach test to determine flexibility, and T-Test to measure agility were used to determine biomotor characteristics. To determine some anthropometric characteristics, height, body weight, hand length, foot length and arm length were measured. The data obtained within the scope of the research were first recorded in the SPSS (version 18.0) program. The t-test was used for comparisons between different groups, and Pearson correlation tests were used to examine the relationships between variables. According to the findings of the study, the mean age of male athletes was 7.60±1.23 years; mean height was 126.45±10.61 cm and body weight was 28.25±7.36 years; the mean age of the female athletes participating in the study was 7.75±1.11 years; mean height was 128.45±10.50 cm and body weight was 28.05±7.70 years. On the other hand, no significant difference was found between some anthropometric and biomotor characteristics and tennis skill levels of male and female tennis players. A positive and significant relationship was found between some anthropometric and biomotor characteristics and tennis skill levels of both male and female athletes participating in the study.