Açık kaynak kod içerik yönetim sistemi drupal kullanılarak bir öğrenim yönetim sistemi oluşturulması
Açik kaynak kod içerik yönetim sistemi drupal kullanilarak bir öğrenim yönetim sistemi oluşturulmasi
  1. Tez No: 320884
  2. Yazar: FATİH SÜLEYMAN TEYFUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İZZET PEMBECİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Ders Yönetim Sistemleri (Course Management Systems) veya daha geniş kabul görmeye başlamış bir ifadeyle Öğrenim Yönetim Sistemleri, e-öğrenme ve uzaktan öğrenme gibi kavramların artık iyice eğitim hayatına girmesi ve yaygınlaşmasıyla birlikte hem daha sık kullanılır olmuş, hem de bu sistemlerden beklenenler günden güne artmıştır. Özellikle üniversitelerde bu sistemlerin kullanımının akademik öğrenme sürecine etkileri, öğrencilere ne kadar faydalı oldukları, klasik öğrenme ve öğretmeyle etkileşimleri mercek altına alınmaya başlanmıştır.Bu çalışmada ilk iş olarak bir Öğrenim Yönetim Sisteminde (ÖYS) olması beklenen öğeler, bileşenler literatür taraması ve popüler ÖYS uygulamaları incelenerek tespit edilmiştir. Daha sonra Drupal açık yazılımı kurularak bu bileşenlerden hangilerinin çekirdek kurulumda mevcut olduğu bulunmuştur. Çalışmamızın bir sonraki adımında çekirdek kurulumda yer almayan ÖYS bileşenlerinin sisteme dahil edilmesi için hangi Drupal eklentilerinin kullanılabileceği araştırılacak, bunlar kurularak özelleştirilecek ve bileşenin işlevselliğini karşılayıp karşılamadığı, ne derece karşıladığı test edilmiş ve uygulanmıştır.Çalışmamızın son aşamasında bu süreç sırasında elde edilen bilgi ve deneyimler Drupal'ın bir ÖYS olarak özelleştirilmesiyle ilgili bir yol haritası, kurulum kılavuzu haline getirilmiş ve Drupal kullanmanın getirdiği avantaj ve dezavantajlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
According to new education life, growing popularity of e-learning and distance learning terms has made the Course Management Systems or widely known as Lerning Management Systems, had been commonly used and expected more benefits.Especially universities have focused on the effect of academic learning process, interactions of traditional learning and teaching and how useful for students to use this system.In the first section of this thesis, items and components that are expected to be parts of Learning Management System were determined by examining the literature and the popular LMS applications. In addition the components which are installed in the core of Drupal system had been decided. In the next step it is tested and applied if Drupal modules that installed, have the same capability with missing LMS components and which of drupal modules can be used to make LMS components usable that are not included in Drupal core installation.In the last part, a road map had been made installation guide for specializing Drupal as an LMS by the informaion and experiences had been obtained during this process and advantages and disadvantages of using Drupal had been summarized.