Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi görüntülerinden elde edilen pulpa hacmine dayalı tahmini yaş ile panoramik radyografi verilerine dayalı tahmini yaşın kronolojik yaşla doğruluğunun karşılaştırılması
Comparison of chronological age accuracy between estimated age based on pulp volume derived from cone beam computed tomography images and estimated age based on panoramic radiography data
- Tez No: 820247
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA ÇELENK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Amaç: Çocuklarda Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi (KIBT) görüntüleri üzerinden MIMICS yazılımıyla elde edilen pulpa hacmi ve pulpa/diş hacim oranı verisiyle oluşturulan tahmini yaş ile panoramik radyografiler üzerinden Demirjian ve Willems yöntemleriyle oluşturulan tahmini yaşın kronolojik yaşla doğruluğunun karşılaştırılması ve yaş tayininde KIBT verilerinin kullanılabilirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 9-16 yaş arasındaki çocukların dental muayeneleri için alınan 100 adet KIBT ve panoramik radyografi görüntüsü dahil edildi. Hastaların radyografik verileri yaş ve cinsiyete göre analiz edildi. KIBT verilerinden mandibular sol 1. molar dişlerin pulpa ve diş hacim ölçümleri MIMICS yazılımıyla hesaplandı. Panoramik radyografiler ise Demirjian ve Willems yöntemlerinin mineralizasyon evrelerine göre oluşturulan skor tablolarıyla değerlendirildi. Hastaların radyografilerinin alındığı tarihten kişinin doğum tarihi çıkarılarak kronolojik yaş hesaplandı. Gerekli istatistiksel analizler ve lineer regresyon analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the accuracy of age estimation between the estimated age based on pulp volume and pulp/tooth volume ratio obtained from Cone Beam Computed Tomography (CBCT) images using MIMICS software and the estimated age based on panoramic radiographs using Demirjian and Willems methods, in relation to chronological age. Additionally, the study aimed to investigate the usability of CBCT data for age determination. Materials and Methods: The study included 100 CBCT and panoramic radiographic images obtained during routine dental examinations of children aged 9-16 years. The radiographic data of the patients were analyzed according to age and gender. Pulp and tooth volume measurements of the mandibular left first molars were calculated using MIMICS software based on CBCT data. Panoramic radiographs were evaluated using score tables based on the mineralization stages of Demirjian and Willems methods. Chronological age was determined by subtracting the individual's birth date from the date of radiograph acquisition.