Üç silindirli alfa tipi bir stirling motorunun termodinamik-dinamik analizleri ve sonlu elemanlar ile krank mili tasarımı
Thermodynamic-dynamic analysis of a three-cylinder alpha-type stirling engine and crankshaft design with finite elements
  1. Tez No: 820248
  2. Yazar: ONUR ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Stirling motorlarının özgül gücünü arttırmak için yapılması gereken işlemlerden birisi motoru oluşturan parçaların optimum boyutlarının malzeme dayanım açısından belirlenmesidir. Bu araştırmada, alfa tipi üç silindirli bir Stirling motorunun krank milinin optimum boyutları belirlenmiştir. Yapılan çalışma söz konusu motorun krank miline gelen harici kuvvet ve momentlerin belirlenmesini ve krank milinin gerilme analizlerinin sonlu elemanlar yaklaşımı ile yapılmasını kapsamaktadır. Krank miline gelen kuvvet ve momentlerin belirlenmesinde bileşik dinamik-termodinamik analiz kullanılmaktadır. Bileşik analizin termodinamik boyutu izotermal-nodal analiz olarak adlandırılan yöntemle çalışma gazının anlık basınçlarının hesaplanmasını kapsamaktadır. Dinamik boyutu krank milinin ve ona bağlı olarak çalışan parçaların anlık konum, hız ve ivmelerinin momentum denklemi ve kinematik ilişkiler yardımı ile belirlenmesini ve ondan sonra krank miline etkiyen kuvvet ve momentlerin hesaplanmasını kapsamaktadır. Oluşturulan yöntem ile en zorlu yükleme hali için gerilme dağılımı belirlenmiştir ve azami Von-Mises ve Tresca gerilmesi ana muylusunda oluşmaktadır. Maksimum gerilme değeri her iki metot için Striling motorunun iş stroğunda meydana gelmiştir. Sonlu elemanlar modelden elde edilen sonuçlara göre maksimum Von-Mises gerilmesi 94,7 MPa, maksimum Tresca gerilmesi 53,8 MPa olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the processes to increase the specific power of Stirling engines is to determine the optimum dimensions of the parts from the material-strength point of view. In this study, optimum dimensions of the crankshaft of an alpha type three-cylinder Stirling engine is determined. The study includes the determination of the external forces and moments acting to the crankshaft of the engine and the stress analysis of the crankshaft by using the finite element approach. The forces and moments exerting on the crankshaft is determined via conducting a combined dynamic-thermodynamic analysis. The thermodynamic aspect of the combined analysis involves the calculation of the instantaneous pressures of the working gas and work via the isothermal-nodal analysis. The dynamic aspect involves the determination of the instantaneous position, velocity and acceleration of the crankshaft and other parts working together. With the created method, the stress distribution for the most difficult loading condition was determined and the maximum Von-Mises and Tresca stress occurred in the main journal. According to the results obtained from the finite element model, the maximum Von-Mises stress was 94.7 MPa, and the maximum Tresca stress was 53.8 MPa.