Comparison of some biochemical parameters in patients with renal failure in Salahaddin
Salahaddin'de böbrek yetmezliği olan hastalarda bazı biyokimyasal parametrelerin incelenmesi
  1. Tez No: 820249
  2. Yazar: MUSTAFA JALAL LATEEF AL AZZAWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ AESHAH MUHANNA MUHAMMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Tikrit şehrindeki eğitim hastanesi ve diğer hastanelerde ankete katılan 80 hastanın kronik böbrek yetmezliği olduğu bildirildi. Deneysel çalışmalar Irak'ın Tikrit kentindeki özel laboratuvarlarda gerçekleştirilmiştir. Ayrıca kontrol grubu olarak 30 sağlıklı hasta, burada gönüllüler şu şekilde ayrıldı: Grup I: Hastalığı olmayan 30 sağlıklı birey. İkinci grup: Bir kez diyalize giren 40 hasta. Üçüncü grup: İkinci kez diyalize giren 40 hasta. Bu çalışmanın sonuçları, mevcut çalışmada sağlıklı kişi yüzdesinin 30 (%27,3), böbrek yetmezliği olan hasta sayısının 75 (%68,2) olduğunu, böbrek hastalığının diğer evrelerinin bildirildiğini ve üçüncü sırada olduğunu göstermiştir. aşamada 1 (%0,9) hasta yer alırken. Faz IV, 4 (%3,6) hastayı içeriyordu. Mevcut sonuçlar ayrıca kronik böbrek hastalığı olan hastalarda böbrek fonksiyonunda (üre ve kreatinin) önemli bir artış (P < 0,05) gösterdi. Kalsiyum seviyeleri HD ve HD hastalarında kontrol grubuna göre anlamlı (p < 0,05) düşüş gösterdi. Sodyum seviyeleri, HD olmayan hastalarda (ve kontrol grubuyla karşılaştırıldığında HD'li) anlamlı bir düşüş gösterdi (P < 0,05). -6 seviyeleri HD ve HD olmayan hastalarda kontrol grubuna göre anlamlı düşüş (p < 0,05) gösterdi.
Özet (Çeviri)
80 patients, who were surveyed, were reported to have chronic renal failure in the teaching hospital and other hospitals in Tikrit city. Experimental work was carried out in private laboratories in Tikrit, Iraq. Also, 30 healthy patients as a control group, where the volunteers are divided as follows: Group I: 30 healthy individuals without disease. The second group: 40 patients who underwent dialysis once. The third group: 40 patients who underwent dialysis for the second time. The results of this study showed that the percentage of healthy people in the current study was 30 (27.3%), while the number of patients with renal failure was 75 (68.2%), while other stages of kidney disease were reported, and the third stage included 1 (0.9%) patients while. Phase IV included 4 (3.6%) patients. The present results also showed a significant (P < 0.05) increase in renal function (urea and creatinine) in patients with chronic kidney disease. Calcium levels showed a significant (p < 0.05) decrease in patients with HD and HD compared to the control group. Sodium levels showed a significant (P < 0.05) decrease in patients without HD (and with HD compared to the control group. Potassium levels showed a significant (P < 0.05) decrease in patients without HD and with HD compared to the control group. IL-6 levels showed Significant decrease (p < 0.05) in patients without HD and HD compared to the control group.