Investigation of the ultraviolet-visible (UV-VİS) spectrum and molecular structure of lopinavir compound used in the treatment of covid-19 by computational chemistry methods
Covid-19 tedavisinde kullanılan lopinavir bileşiğinin moleküler yapısının ve ultraviyole-görünür bölge (UV-VİS) spektrumunun hesaplamalı kimya yöntemleri ile incelenmesi
  1. Tez No: 820254
  2. Yazar: ALI MOHAMMED ABED ALFENDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM YÜKSEKTEPE ATAOL, DR. ÖĞR. ÜYESİ FORAT HAMZAH ABED KADUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Korona ve HIV-1 virüslerinin sebep olduğu COVID-19 ve AIDS hastalıklarında antivirüs olarak kullanılan Lopinavir bileşiği bu tür hastalıklarda hastaları tedavi etmek için kullanılan başlıca ilaçlar arasındadır. C37H48N4O5 kimyasal formüle sahip Lopinavir bileşiğinin moleküler yapısı hesaplamalı kimya yöntemleri kullanılarak araştırılmıştır. Hesaplamalarda organik bileşikler için oldukça iyi sonuçlar veren Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi kullanılmıştır. Lopinavir bileşiğinin moleküler yapısı taban durumda hem gaz hem de etanol, aseton, kloroform ve su gibi farklı dielektrik sabiti ve dipol momente sahip çözücü ortamlarından elde edilmiştir. Lopinavir bileşiğinin moleküler yapısı ilk olarak gaz ve farklı çözücü ortamlarında B3LYP/6-311G(d, p) ve B3LYP/6-311+G(d, p) metotları seçilerek optimize edilmiştir. Lopinavir bileşiğinin optimize edilen moleküler yapıları kullanılarak moleküler elektrostatik potansiyel haritası elde edilmiştir. Lopinavir bileşiğinin moleküler yapısının moleküler orbital enerji değerleri elde edilmiş, moleküler orbital enerji seviyelerine fonksiyonel grupların yüzde katkıları hesaplatılmış ve küresel reaktivite parametreleri bulunmuştur. Lopinavir moleküler yapısının hem gaz hem de farklı çözücü ortamları için uyarılmış durumda Zamana Bağlı Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi kullanılarak Ultraviole-Görünür Bölge spektrumları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The compound Lopinavir, which is used as an antiviral agent in COVID-19 and AIDS diseases caused by the coronavirus and HIV-1 viruses, is among the main drugs used to treat patients with such diseases. The molecular structure of the Lopinavir compound with the chemical formula C37H48N4O5 was investigated using computational chemistry methods. Density Functional Theory, which gives very good results for organic compounds, was used in the calculations. The molecular structure of the Lopinavir compound was obtained in the ground state from both gas and solvents with different dielectric constants and dipole moments, such as ethanol, acetone, chloroform, and water. The molecular structure of the Lopinavir compound was first optimized in gas and different solvent environments using the B3LYP/6-311G(d, p) and B3LYP/6-311+G(d, p) methods. A molecular electrostatic potential map was obtained using the optimized molecular structures of the Lopinavir compound. Molecular orbital energy values of the molecular structure of the Lopinavir compound were obtained, percentage contributions of functional groups to molecular orbital energy levels were calculated and global reactivity parameters were found. Ultraviolet-Visible spectra of the Lopinavir molecular structure in the excited state for both gas and different solvent environments have been obtained using Time-Dependent Density Functional Theory.