Karbon elyaf takviyeli polifenilen sülfür termoplastik kompozit malzemenin grafen ve çinko borat ile kaplanarak alev geciktirici özelliğinin incelenmesi
Investigation of flame retardant properties of carbon fiber reinforced polyphenylene sulfide thermoplastic composite material by coating with graphene and zinc borate
- Tez No: 820253
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Polimer matrisli termoplastik kompozit malzemelerin gösterdikleri üstün özellikleriyle havacılık sektöründe kullanımları giderek artmaktadır. Uçaklarda kullanılan kompozit malzemelerin yanmazlık özelliklerinin iyi olması beklenmektedir. Bu çalışmada ticari olarak üretilmiş %50 karbon elyaf (KE) takviyeli polifenilen sülfür (PPS) kompozit plakanın yüzeyi alev geciktirici özelliği bilinen indirgenmiş grafen oksit (r-GO) ve çinko borat ile sprey püskürtme yöntemi kullanılarak kaplandı. Kaplama yapılmayan ve yapılan numunelerin karakterizasyonları yapısal olarak, temas açısı ölçümleri, yüzey morfolojisi tayini, yanma analizleri, ısıl analizler ve mekanik analizler ile araştırıldı. Kaplama yapılmayan 50KE/PPS kompozit plakanın yanma analizi sonucunda limit oksijen indeks (LOI) değeri %59,2 ± 0,25 olarak ölçüldü. Grafen oksit kaplanmış numunenin LOI değeri 61,0 ± 0,25 iken grafen oksit ve çinko borat kullanılarak kaplama yapılan numunenin LOI değeri 61,8 ± 0,57 olarak ölçüldü. Grafen oksit ve çinkoboratın birlikte kaplanmasının kompozit malzemenin LOI değerini sinerjik etki yaratarak artırdığı tespit edildi. Çalışma sonuçlarının endüstriyel kullanılabilir olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
The use of polymer matrix thermoplastic composite materials with superior properties in the aviation sector is increasing. Composite materials used in airplanes are expected to have good fire resistance properties. In this study, the surface of a commercially produced 50% carbon fiber (CF) reinforced polyphenylene sulfide (PPS) composite plate was coated using a spray coating method with reduced graphene oxide (r-GO) and zinc borate, both known for their flame-retardant properties. The structural characterization, contact angle measurements, surface morphology determination, combustion analysis, thermal analysis, and mechanical analysis of both coated and uncoated samples were conducted. The limit oxygen index (LOI) value of the uncoated 50CF/PPS composite plate was measured as %59.2 ± 0.25. The LOI value of the graphene oxide coated sample was %61.0 ± 0.25, while the LOI value of the sample coated with both graphene oxide and zinc borate was measured as %61.8 ± 0.57. It was determined that coating with both graphene oxide and zinc borate synergistically increased the LOI value of the composite material. The results of the study are believed to be industrially applicable.