Miyeloproliferatif neoplazilerde eksozom kompleksinin rolünün incelenmesi
The investigation of the role of exosome complex in myeloproliferative neoplasms
  1. Tez No: 820255
  2. Yazar: ESRA NUR DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK SÖZER TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Philadelphia kromozom-negatif miyeloproliferatif neoplaziler (Ph-MPN), kemik iliğinde hematopoietik kök hücrelerde oluşan mutasyonlar sonucu ortaya çıkan ve eritrositlerin, lökositlerin ve trombositlerin aşırı üretimiyle sonuçlanan bir kanserdir. JAK'de oluşan aktivasyon mutasyonu JAK2V617F, çoğunlukla tespit edilir. Bu mutasyon, JAK2'nin sürekli aktive olmasına ve ilişkili yolakları uyarmak suretiyle birçok ilgili genin artan anlatımına neden olur. Artan mekanizma, sitozolde çeşitli mRNA'ların üretilmesine yol açar. Eksozom kompleksi, bir ribonükleaz kompleksi olup, kararsız RNA'ları parçalayarak stabil RNA'ların işlenmesini ve transkripsiyon stabilizasyonunu, genomun stabilitesini ve hücresel homeostazın korunmasını sağlar. Bu çalışmada, hücre içi genomik homeostazı dengelemek üzere işlev yapan eksozom kompleksini oluşturan birimlerden olan EXOSC1, EXOSC10 ve Dis3'in MPN'deki rolü incelendi. Özellikle, eksozom kompleksine RNA'ların bağlanmasını sağlayan, mutagenezde ve tek zincirli DNA (tzDNA) kesiminde rolü olan EXOSC1 anlatım değişimleri değerlendirildi. Hipotezimiz“Ph-MPN hücrelerden salınan tek zincirli DNA (tzDNA)'nın mikro çevrede oluşturduğu etkiyle, hücre içi eksozom kompleks genlerinden biri olan EXOSC1 indüklenir ve artan EXOSC1 anlatımı inflamasyonu tetikler”dir. Bu amaçla oluşturulan in vitro modelde, JAK2V617F mutasyonu taşıyan hücre hatları olan HEL, SET2 ve bu hücrelerin kültür besiyerlerinden elde edilen hücre dışı tzDNA'lar kullanıldı. Sağlıklı kontrol olarak kordon kanı mononükleer hücreler (KK-MNH) ve KK serumundan elde edilen tz-DNA (KK-tzDNA) kullanıldı. Yapılan değerlendirmede, HEL ve SET2 hücre hatlarından salınan tzDNA'ların JAK2V617F taşıdığı iki aşamalı alel spesifik PZR ile gösterildi. Bu tzDNA'ların eksozom kompleksinin aktivitesini azaltarak RNA birikimine neden olabileceğini ve böylece hücrelerin fonksiyonunu bozabileceği öngörüldü. Akabinde yapılan ko-kültür çalışmasında, KK-MNH ile JAK2V617F pozitif (JAK2V617F+) tzDNA'ların birlikte kültürü yapıldı.
Özet (Çeviri)
Myeloproliferative neoplasms (MPN), blood cancer, is characterized by mutations in hematopoietic stem cells in the bone marrow and leads to the overproduction of erythrocytes, leukocytes, and thrombocytes. An activation mutation in the JAK2 gene, JAK2V617F, was detected in Ph-MPN. This mutation leads to constant activation of JAK2 and increased expression of several genes by stimulating related pathways. This accumulation mechanism induces the production of various mRNA in the cytosol. The exosome complex is a ribonuclease complex that enables RNA processing by degrading unstable RNAs, stabilizing transcription, and maintaining cellular homeostasis. In this study, the role of the exosome complex in MPN, which functions to balance intracellular genomic homeostasis, was examined. In particular, EXOSC1 enables the binding of RNA to the exosome complex, mutagenesis, and cutting of single-stranded DNA (ssDNA). Our hypothesis is“EXOSC1 which is one of the exosome complex genes is induced by the effect of single-stranded DNA released by Ph-MPN cells in the micro-environment and EXOSC1 expression triggers the inflammation.”HEL and SET2 cell lines carrying the JAK2V617F mutation and ssDNA isolated from their culture media were used. As healthy controls, cord blood mononuclear cells (CB-MNC) and cord blood ssDNA (CB-ssDNA) were used. It was shown that ssDNA released from HEL and SET2 cell lines carries the JAK2V617F mutation, according to Nested PCR results. It is predicted that JAK2V617F positive ssDNA (JAK2V617F+ssDNA) may lead to RNA accumulation by reducing exosome complex activity and deteriorating cell function. In co-culture studies, JAK2V617F+ssDNA was cultured with CB-MNC.