Genç kadın basketbolcularda üst ekstremite pliometrik egzersizlerin propriosepsiyon, pik torka ulaşma süresi ve performans üzerine etkisi
The effect of upper extremity plyometric exercises on proprioception, time to peak torque and performance in young female basketball players
- Tez No: 820289
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Egzersiz Fizyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Örneklemi genç kadın basketbolculardan oluşan bu çalışmanın amacı, üst ekstremite pliometrik egzersizlerin pik torka ulaşma süresi, performans ve propriosepsiyon üzerine etkilerinin objektif olarak incelenmesidir. Çalışmaya 13-22 yaş aralığında 36 kadın basketbolcu katılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri alınmış, dominant omuzları not edilmiştir. İzokinetik dinamometre kullanılarak omuz fleksiyon ve ekstansiyon kuvvetleri, ve aktif pozisyon hissi testi ile de propriosepsiyon ölçümleri yapılmıştır. Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testi ve Üst Ekstremite Y Denge Testi kullanılarak üst ekstremite performans ölçümlerinin yapılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, whose sample consists of young female basketball players, was to objectively examine the effects of plyometric exercises on the time to reach peak torque, performance and proprioception. 36 female basketball players between the ages of 13-22 participated in the study. The demographic information of the participants was taken and their dominant shoulders were noted. Shoulder flexion and extension strengths and proprioception measurements were measured using an isokinetic dynamometer. It was aimed to measure upper extremity performance by using Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test and Upper Quarter Y Balance Test. Statistical analyzes were made with IBM SPSS 20 package program and the level of significance was determined as p0.05). Based on these analyses, we think that upper extremity plyometric exercises performed 3 days a week for 8 weeks positively affect certain performance parameters as a result of neural adaptations that develop over time in female basketball players.