Beyinde fonksiyonel bağlantısallık ile serebrovasküler reaktivite arasındaki etkileşimin araştırılması
Investigation of the interaction between functional connectivity and cerebrovascular reactivity in the brain
  1. Tez No: 820288
  2. Yazar: İDİZ İSET
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Physiology, Neurology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinirbilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Fonksiyonel MR görüntüleme beyin aktivitesinin takibini dolaylı bir yolla yapar ve serebral kan akımını etkileyen faktörlerden etkilenir. Bunun yanında, vazoaktif uyarana karşı vasküler yanıtı temsil eden serebrovasküler reaktivite (CVR), fonksiyonel yanıt benzeri bir sinyal artışı şeklinde kendini göstermektedir. Fonksiyonel aktivitenin analiz yöntemlerinden olan fonksiyonel bağlantısallık analizi beyinde senkron işleyen ağların tespitinde kullanılmaktadır. Araştırmalarda nöronal kaynaklı olduğu varsayılan bağlantısallık ağları üzerinde serebrovasküler reaktivitenin etkilerinin araştırılması bu tezin temel amacıdır. Hiperkapni deneyi sırasında fonksiyonel görüntülemesi yapılmış 10 sağlıklı gönüllüye ait yedi dakikalık veri seti ve tidal sonu parsiyel karbondioksit basınç (PETCO2) değerleri açık erişimli veri tabanından alınarak analizlerde kullanılmıştır. Grup bağımsız bileşen analizi ile 100 uzamsal bileşen elde edilmiş ve 40'ı içsel bağlantısallık ağ (İBA) bileşeni olarak tanımlanmıştır. İBA bileşenlerinin zaman serileri ve PETCO2 zaman serileri arasındaki korelasyonu, uzamsal haritaların ortalama CVR değerlerinin bileşenler arası farklılaşması üzerine istatistiksel çıkarımlar yapılmıştır. İBA bileşenleri için dinamik bağlantısallık hesaplamaları yapılmış ve PETCO2 değişimi ile modülasyonunun belirginliği test edilmiştir. Belirginlik eşiği çoklu karşılaştırma düzeltmesi ile kullanılmıştır (pFWE
Özet (Çeviri)
Functional MRI performs indirect monitoring of brain activity and is influenced by factors affecting cerebral blood flow. Additionally, cerebrovascular reactivity (CVR), which represents the vascular response to a vasoactive stimulus, manifests as an increase in functional-like signals. Functional connectivity analysis is used to detect functional networks in the brain. The main objective of this thesis is to investigate the effects of cerebrovascular reactivity on functional connectivity networks. Data from a seven-minute fMRI dataset and partial pressure of end tidal carbon dioxide (PETCO2) values of 10 healthy volunteers who underwent imaging during a hypercapnia experiment were obtained from an open-access database. Group independent component analysis yielded 100 spatial components, 40 of which were defined as intrinsic connectivity network (ICN) components. Statistical inferences were made on the correlation between the ICN components' time series and PETCO2 time series, as well as the variation of the mean CVR values among the components' spatial maps. Dynamic connectivity calculations were performed for the ICN components, and the significance of PETCO2 variation and modulation was tested, using a significance threshold with multiple comparison correction (pFWE