The Uses of the promethean myth in P. B. Shelley and Ted Hughes
P. B. Shelley ve Ted Hughes in prometheus mitini kullanımı
- Tez No: 82030
 - Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET UMUNÇ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
 - Yıl: 1999
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Ondokuzuncu yüzyıl İngiliz Romantik şairlerinden biri olan Percy Bysshe Shelley (1792-1822) kendini her türlü kurala ve düzene karşı savaş açmış biri olarak görmüştür. Toplumun ve devlet kurumlarının koyduğu kuralların insan üzerinde baskı kurarak, onları mutsuz ettiğini savunmuş ve bu baskının zalimlerin zulmüyle aynı olduğu yolundaki inancını hayatının sonuna kadar sürdürmüştür. Fransız ihtilalinin getirdiği yeni kavram ve düşüncelerin etkisiyle özgürlük rüzgarlarının estiği bir dönemde, Shelley'nin başkaldıncı ve özgürlükleri savunucu tutumu doğal bir davranış olmuştur. Onun, Amerikan ve Fransız ihtilallerinden ne kadar etkilendiği yazdığı düzyazı ve şiirlerde kendini açıkça belli eder. Her konuda özgürlüğe inanan Shelley, eserlerini okuduğu ve çok beğendiği Aeschylus'ın Prometheus Bound adlı tiyatro oyununu da özgürlük hakkındaki fikirlerine kaynak oluşturabilecek bir eser olarak kabul etmiştir. Kendi yazdığı lirik tiyatro oyunu Prometheus Unbound 'da (1819) Shelley Prometheus'ı sadece acı çeken isyankar bir kahraman olarak değil, aynı zamanda uranlığın karanlık güçlerine kararlılıkla ve cesaretle karşı koyan, başta cezalandırdığı için Jüpiter'e duyduğu nefretle kızgın olan ama daha sonra Asia'ya duyduğu ve karşılık gördüğü sevgi sayesinde yeni bir Prometheus olabilen ve sonunda özgürlüğüne kavuşan bir kahraman olarak yaratmıştır. Yirminci yüzyılda aynı mitosu 'Prometheus On His Crag' (1979) adı altında topladığı yirmi bir kısa şiirde kullanan Ted Hughes (1930-1998) daha farklı bir Prometheus portresi çizmiştir çünkü şairi etkileyen faktörler Shelley'de olduğu gibi özgürlük rüzgarları değil, babasının Birinci Dünya Savaşı'nda Gelibolu'da savaştığı yıllara ait çocukluk yıllarında dinlediği hikayeler ile İkinci Dünya Savaşı'naHI bizzat katılıp, bu savaşın dehşetini yaşayarak, bunu şiirlerinde yansıtan Doğu Avrupalı şairlerin anlatımlarıdır. Prometheus da dehşeti ve acıyı doğanın acımasızlığını temsil eden akbabanın sayesinde ^ğrenir. Prometheus, akbaba ona eziyet ederken, sürekli kim olduğunu ve neden orada olduğunu sorgular; bu sorgulamayla ortaya çıkan ise kişinin birey olarak kendisi ve gerçekle olan ilişkisini incelemektir. Prometheus önce kendisini savunmasız, çaresiz ve ümitsiz hisseder ama sürekli sorduğu sorular sayesinde kendini tanımasından ve çevresiyle ilişkisinde başarıya ulaşmasından sonra şiirlerin sonunda özgürlüğüne kavuşur. Hem Shelley hem de Hughes Prometheus'ı acı çeken bir kahraman olarak yaratmışlardır ama her iki şairin eserindeki Prometheus diğerinden farklıdır çünkü şairler Prometheus'ı yaratırken kendi yaşadıkları çağlardan etkilenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The English Romantic Percy Bysshc Shelley (1792-1822) wanted to be remembered as the poet who was against all kinds of oppression. He always believed that the oppressive society and its institutions imposed on the individual caused great unhappiness to him, and all through his life he equated the rules of society with the oppression of tyrants. Shelley was evidently much influenced by ideas of freedom, equality, independence, of rights of the individual, which had mainly been introduced by the American and French revolutions in the late eighteenth century. So his emphasjs on freedom and his use of it in his works is hardly surprising. Shelley was also influenced by Aeschylus's works, especially by his Prometheus Bound, and this can be seen as the starting point for his own Prometheus Unbound (1819), a lyrical drama, in which he expresses his own ideas on freedom, rebellion and tyranny. Shelley, in this work, portrays Prometheus not only as a rebel hero who suffers but also the one who makes a stand against the dark forces of tyranny with immense courage and determination. In the beginning although Prometheus is filled with hatred for Jupiter because he is being punished by him, this negative condition gives way to a positive one when Prometheus is reawakened to a state of love as he recalls the great love he feels for Asia, a love that is reciprocated. This love changes him for the better, and at the end of the drama he becomes free. Ted Hughes (1930-1998) used the same myth and portrayed a different Prometheus character in his twenty-one short poems of“Prometheus On HisCrag”(1979). Hughes grew up listening to his father's war stories about Gallipoli in the First World War, and later on he was influenced by the poems of Eastern European poets who fought in the Second World War and described their war experiences in their poetry. These influences are reflected in“Prometheus on his Crag”as Prometheus has to face horror and pain through the tortures of the vulture. Under this continuous torture of the vulture, Prometheus tries to find answers to such questions as“Who am I?”,“What am I doing here?”and“Why am I here?”; what comes out of this questioning is the examination of the relationship between the self and reality. In Hughes's poems, in the beginning, Prometheus feels helpless and hopeless but when he receives answers to his questions and learns to cope with his situation, he establishes a harmonious relationship with his surrounding, and in the end, he gets his freedom. Shelley and Hughes both present Prometheus as the hero who suffers, but each poet relates the figure of Prometheus to the particular hopes and fears of the people of their own age. This shows that the Promethean myth is ageless and recurrently signifies new concepts for different people in different times.