Mythography or mythopoesis: Percy Bysshe Shelley's Prometheus Unbound within the frame of twentieth century literary criticism
Hiçliğe gidiş miti aktarmak ya da yaratmak: Yirminci yüzyıl edebiyat eleştirisi çerçevesinde Percy Bysshe Shelley'in Prometheus Unbound adlı eseri
  1. Tez No: 162589
  2. Yazar: EKREM ULUS
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. DİLEK DİRENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT ~~|“Mythography or Mythopoesis: P. B. Shelley's Prometheus Unbound within the Frame of Twentieth Century Literary Criticism'' (Mit'i aktarmak ya da Yaratmak: Yirminci Yüzyıl Edebiyat Eleştirisi Çerçevesinde P. B. Shelley' in Prometheus Unbound Adlı Eseri) başlıklı yüksek lisans tezi üç bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümü; mit, mitoloji ve mit yaratımı kavramlarını, mitlerin genel özelliklerini, Prometheus mitinin antik Yunan edebiyatında Hesiod ve Aeschylus tarafından nasıl ele alındığını ve ondokuzuncu yüzyıl İngiliz edebiyatında mit-yaratımı konularını açıklamaktadır. Tezin ikinci bölümü, eserin incelenenmesi esnasında kullanılacak temel yöntemi içeren teori bölümünü kapsamaktadır. Bu bölümde, arketipçi eleştiri (archetypal criticism) ve bu eleştiri okulunu yapısalcılık-sonrası eleştiri kuramları (post-structuralism) tarafından nasıl yeniden yorumlandığı incelenmiştir. Bunun yaraşıra, yapısalcılık sonrası eleştiri okulunun inceleme yöntemi olan yapıbozum'un (deconstruction) temel prensipleri özetlenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda, Jacques Derrida ve Paul De Man'ın kullandıkları kavram ve teoriler, bu eleştiririn temelini oluşturmuştur. Son bölümde, Shelley'in Promethus Unbound adlı eseri yapısalcılık sonrası eleştiri okulunun temel fikirleri ışığında incelenmiş ve adı geçen eserde mitlerin batı edebiyatında diğer kullanımları da gözönünde bulundurularak mit aktancıhğı (mythography) ve/ve)'a mit yaratıcılığı (mythmaking) aranmıştır. Ayrıca, eserde söz sanatlarının, karekterlerin ve kurgunun özellikle ”Logocentrism" kavramı bağlamında değişiklik gösterip göstermediği örneklerle incelenmeye çalışılmıştır. Bu tez Percy B. Shelley'in Prometheus Unbound adlı eserini postyapısalcı verilerle incelemeyi amaçlar. Eserin incelenmesi sonucunda, klasik mitolojiden ondokuzuncu yüzyıla kadar Prometheus mit'inin ve eserde kullanılan tüm söz sanatlarının değişken bir kavram olan Logos'tan nasıl etkilendiği gösterilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ingilizce abstrakt This MA. thesis, whose title is“Myelography or Mythopoesis: P. B. Shelley's Prometheus Unbound within the Frame of Twentieth Century Literary Criticism”, is comprised of three chapters. The first chapter of this study covers introductory explanation on some concepts such as myth, mythology and mythmaking; how the Prometheus myth was handled by Hesiod and Aeschylus in ancient Greek Literature; and the use of mythmaking as a literary technique in nineteenth century English literature. The second chapter of this thesis focuses on the poststructuralist theory, which is used in the analysis of Shelley's Prometheus Unbound in chapter three. Besides, this chapter analyses the basic assumptions of archetypal criticism and how it has been criticized by poststructuralist theory. Furthermore, the basic principles of deconstruction, which is accepted as the analysis method of poststructuralist criticism, are summarized. In this respect, the notions and theories of Jacques Derrida and Paul De Man comprise the cornerstone of this chapter. The last chapter aims to close-read Shelley's Prometheus Unbound in the light of the principal ideas of poststructuralist theory. In addition, by considering some other uses of those myths in Western literature, it looks for either techniques of mythmaking and mythography. Additionally, the last chapter dissects the use of rhetorical devices, characterization and the construction of the plot through the term of Logocentrism. This thesis aims to read Percy B. Shelley's Prometheus Unbound with poststructuralist assumptions and it tries to display how the myth of Prometheus and the rhetorical devices are changed by the changing Logos.