HIV/AIDS hastalarında sifiliz koenfeksiyonu ve laboratuvar parametrelerinin değerlendirilmesi
Evoluation of syphilis co-infection and laboratory parameters in HIV/AIDS patients
- Tez No: 820315
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİYE KIRKOYUN UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Viroloji ve Temel İmmünoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Etkeni Treponema pallidum olan sifiliz, günümüzde hala ciddi klinik tablolara ve ölümlere yol açarak halk sağlığı sorunu olmaya devam etmektedir. HIV ve sifilizin ortak bulaş yollarına sahip olması nedeniyle ko-enfeksiyon sık görülmektedir. HIV infekte hastalarda sifiliz gibi ko-enfeksiyonlar, CD4+ T hücre sayısında düşüşe ve HIV RNA miktarında artışa sebebiyet vererek hastalığın gidişatını olumsuz olarak etkileyebilir ve bulaşı arttırabilir. Bu hastalarda erken tanı ve tedavi hayati öneme sahiptir. Bu yüzden HIV tanısı konulmuş hastalar sifiliz, sifiliz tanısı almış olan hastalar da HIV taramasından geçirilmesi önerilmektedir. Günümüzde sifiliz tanısı için belirlenmiş altın standart kabul edilen bir tanı yöntemi yoktur ve bunun birçok yolu bulunmaktadır. Bu çalışmaya İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalında bulunan HIV referans laboratuvarında doğrulanmış, HIV RNA miktarı 10.000 kopya/ml'nin üzerinde ve 18 yaşının üstünde olan 80 naive HIV enfekte hasta dahil edilmiştir. Bu hastalarda sifiliz ko-enfeksiyonunu RPR, TPHA ve CMIA yöntemleriyle araştırmayı, ko-enfeksiyonun CD4+ T hücre sayısı ve HIV RNA miktarı gibi laboratuvar parametlerine olan etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Sifiliz ko-enfeksiyon sıklığını saptamak ve iki algoritma arasındaki tanı koyma performansını belirlemek için geleneksel ve ters algoritmayı kullandık. Çalışma sonucunda ters algoritma 15, geleneksel algoritma 5 hastada sifiliz ko-enfeksiyonu saptamıştır. Kullanılan TPHA ve CMIA yöntemlerinin arasında yüksek uyum görülmüştür. Ko-enfeksiyon saptanan hastalar ve saptanmayan hastalar arasında laboratuvar parametreleri açısından anlamlı bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Syphilis, the causative agent of which is Treponema pallidum, still continues to be a public health problem by causing serious clinical status and deaths. Co-infetionis common because HIV and syphilis share common tranmission routes. Co-infections, such as syphilis, in HIV-infected patients may adversely affect the course of the disease and increase transmission by causing a decrease in CD4+ T cell count and an increase in the amount of HIV RNA. Early diagnosis and treatment are vital in these patients. Therefore, it is recommended that patients diagnosed with HIV be screened for syphilis, and patients diagnosed with syphilis should be screened for HIV. Currently, there is no established gold standard diagnostic method for the diagnosis of syphilis and there are many ways to diagnose it. This study was validated in the HIV reference laboratory in Istanbul University, Istanbul Medical Faculty, Department of Medical Microbiology, and included 80 naive HIV-infected patients with HIV RNA over 10.000 copies/ml and over 18 years of age. We aimed to investigate syphilis coinfection in the patients with RPR, TPHA, and CMIA methods, and to evaluate the effect of co-infection on laboratory parameters such as CD4+ T cell count and HIV RNA amount. We used the traditional and inverse algorithm to determine the frequency of syphilis co-infection and to determine the diagnostic performance between the two algorithms. As a result of study, the reverse algorithm detected syphilis co-infection in 15 patients and the conventional algorithm in 5 patients. There was a high agreement betwen the TPHA and CMIA methods used. There was no significant difference in laboratory parameters between patients with and witouth co-infection.