Türk ve Kore romanında kadın
Woman in Turkish and Korean novel
  1. Tez No: 82032
  2. Yazar: EUNKYUNG OH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
ÖZET“Türk ve Kore Romanında Kadın”adlı doktora tezinin gayesi, konuyla ilgili yapılan incelemenin neticelerini bilime sunmaktır. Dünyadaki kadın hareketlerinin gittikçe büyük yankı uyandırması, kadın sorunlarının birçok alanda çalışma konusu olmasını sağlamıştır. Edebiyat, toplumu yansıtan bir kesittir. Bu noktadan hareket ederek tezimde İslam kültürüne dayanan Türk romam ve Konfüçyüzm kültürüne dayanan Kore romanında var olan kadın karakterler incelenmiştir. Edebi eserde kadına bakış açısının yıllar içinde ve yazardan yazara değiştiği bir gerçektir. Her iki ülkede de yazarlar o dönemin toplumsal şuuruna göre kadın karakteri idealize ederler ve kadınların yaşadıkları sorunları ve zorluklan eserlere yansıtırlır. Bu çalışmada iki ülkenin romanlarında görünen kadın karakterler fiziksel nitelikleri, dil-üslûpları ve bulundukları durum olmak üzere üç ayrı boyutta somut ve kesin bir şekilde değerlendirilmiştir. Bu tezden Türk ve Kore romanlanndaki kadın karakterleri incelemekle“kadınlık”tanımının daha etraflı gözden geçirilmesini ve bu çağa uygun kadın karakterlerin yaratılmasıyla kadınların hayatlarına doğru bir yön verilmesini sağlamak bir görev olacaktır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The purpose of the doctorate thesis titled“Woman in Turkish and Korean Novel”, is to present to science the study made on the subject matter. The point that the woman activities in the world have caused repercussions, has insured the woman problem to be the subject of study in many areas. Literature is a section reflecting the society. By starting on this point, my thesis studied the Turkish novel based on the Islamic culture and the woman characters existing in the Korean novel based on Confucian culture. It is a reality that the viewpoint in connection with woman in a literary work, has changed in years and by writers. In both countries, the writers idealize the Woman character according to the social conscience of that period and reflect in their works the problems and difficulties experienced by women. In this study, the woman characters displayed in the novels of both countries, have been evaluated concretely and definitively in three dimensions by taking into consideration the physical qualities, language forms and the conditions they are in. By studying the woman characters in the Turkish and Korean novels, it will be an assignment to review more closely the“faminine character”, and insuring a proper direction to the lives of women by creating woman character appropriate to this age.