Fiyatlama ve dağıtım kanalı arasındaki etkileşim ve bu etkileşimin konfeksiyon sektöründe incelenmesi
Interaction between pricing and distrubution channel and evaluation of this interaction in textile industry
  1. Tez No: 82033
  2. Yazar: HALİL SEVAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN TUNCER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
11 ÖZET Bu araştırmanın amacı; fiyatlama ve dağıtım kanalı arasındaki etkileşimin üretici işletme büyüklükleri ile ilişkisini ortaya koymak ve bu etkileşimi konfeksiyon sektöründe incelemektir. Bu amaçla çalışmanın kuramsal kısmını oluşturan ilk iki bölümde fiyatlama ve dağıtım kanalı ile ilgili olarak literatür taraması yapılmış, üçüncü bölümde ise konfeksiyon sektöründe yapılan alan araştırması ile elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Konfeksiyon sektöründe yer alan 250 küçük ve 250 büyük işletmeye gönderilen anket ile elde edilen verilerin çözümlenmesinde, SPSS paket programı kullanılmış ve işletme yöneticilerinin görüşlerini belirlemek için frekans ve yüzde dağılımları hesaplanırken çeşitli ilişkiler Pearson Chi - Square testi ile araştırılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesi sonucunda aşağıda belirtilen neticelere ulaşılmıştır; Konfeksiyon sektöründeki üreticilerin önemli bir çoğunluğu dolaylı dağıtım kanalını tercih etmektedir. Sektörde aracı kullanılması halinde fiyatların yükseleceği ancak, buna karşılık satış hacminin artacağı kabul edilmektedir. Aracı kullanılmasının fiyatlar üzerinde yaratacağı etki ile işletme büyüklükleri arasında bir ilişki olup olmadığı sorgulanmış, üretici işletmelerin büyüklüğü ile aracıların fiyatlar üzerindeki etkisi arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Küçük üreticilerin %74,2'si aracı kullanılması halinde fiyatların yükseleceğini belirtirken, büyük işletmelerin %47,6'sı aracıların fiyatları yükselteceğini belirtmektedirler. Aracıların düşük fiyatlı ürün satmalma arzularının üreticilerce dikkate alındığı ve maliyetlerini düşürme çabalarına girdikleri anlaşılmış, gerek küçük gerekse büyük işletmelerin önemli bir bölümünün maliyete dayalı fiyatlandırma yöntemini benimsedikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, konfeksiyon sektöründe markanın belirleniş şekli ile aracıların fiyatlar üzerindeki etkisi arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Kısaca, araştırmamız neticesinde; aracıların fiyatların belirlenmesinde önemli bir güce sahip oldukları ancak, bu gücün üretici işletmelerin büyüklüğüne göre artış ve azalış gösterdiği anlaşılmıştır. Diğer taraftan konfeksiyon sektöründeki aracıların fiyatlar üzerindeki etkisinde bir çok faktörün yanısıra aracıların üreticilere göre daha aktif olmaları ile tutundurma ve markalama stratejilerinin de rolü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The main purpose of this research is to evaluate the relations among pricing, distribution channels and producing firm's size in textile sector. First two chapters summarize the literature concerning pricing and distribution channels and the third chapter presents the data and findings of a field research on textile sector. For the analysis of the data of the field research which is based on questionnaires sent to 250 small sized and 250 large sized firms, SPSS package is utilized for frequency and percentage distribution tables of the responses from the managers of small and large sized firms and Pearson chi - square tests are utilized. We found that most of the producers in textile sector preferred indirect distribution channels and accepted that while indirect channels will increase the prices, the volume of sales will also increase. We also found that there is a meaningful correlation between the firm size and the effect on the price of the distribution firms. 74,2% of small sized firms declared that indirect channels would increase the prices while 47,6% of large firms accepted indirect channels would increase the prices. It is clear that the desire of the distributing firms for lower prices is well understood by the producing firms and they aim at lowering their prices. Due to this, both small and large firms usually employ a pricing method based on costs. It is also found that there is a meaningful correlation between the trademark and the prices. As a result we can argue that distributing firms have substantial power on pricing, however this power is a function of the size of the producing firm. On the other hand, this power of the distributing firms on prices is also affected by, among others, the strategies of promotion and brand names.