Kardiyak biyobelirteçlerin tanınmasına yönelik yeni nesil nanopolimerik sistemler
Novel nanopolymeric systems for recognition of cardiac biomarkers
  1. Tez No: 820327
  2. Yazar: EMİR ÖZÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AKGÖL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İskemik kalp hastalıkları orta ve üst gelir düzeyindeki ülkelerde başta olmak üzere tüm dünyada ölüm nedenleri arasında birinci sıradadır (WHO, 2011). Dolaşım sistemi hastalıkları Türkiye'de 2012 yılı istatistiklerine göre 5 yaş ve üstü ölümlerde %37,9 luk oranla birinci sıradadır (TÜİK, 2014). İskemik kalp hastalıkları bu gurpta %31'lik oran ile birinci sıradadır. AMI tanısı için DSÖ tarafından belirlenen üç kriterden biri kardiyak biyobelirteç düzeylerindeki değişimlerdir. Klinik laboratuvarlarda kardiyak biyobelirteçler, monoklonal antikor içeren sistemler ile belirlenmektedir. Çalışmada amaç, monoklonal antikor sistemlere alternatif olarak çapraz bağlı, geniş yüzey alanlı nanopolimerik yapıların kullanım olanaklarının belirlenmesidir. Çalışma sonucunda; 61 nm boyutunda, spesifik yüzey alanı 1222.35 m2/g olan moleküler baskılanmış nanopartiküller elde edildi. Elde edilen nanopartiküllerin absorbsiyon kapasitesi in vitro koşullarda 0.1 M pH=2.0, ve 35°C sıcaklıkta 82.17 ng/mg olarak belirlendi. Elektrokimyasal sensör, döngüsel voltametri ve diferensiyel puls voltametrisi ile yapılan ölçümlerde tespit limiti (LoQ) 0.14 ng/ml; tayin limiti 0.67 ng/ml olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Ischemic heart diseases is the first reason of deaths especially in high and middle income countries (WHO 2011). Vascular system diseases are also the first reason of deaths in 5 years + deaths in 2012 with the ratio of 37.9 % (TUIK, 2014). Ischemic heart diseases are the first with the 31% ratio. One of three the diagnostic criteria of AMI is, determined by WHO, is the changes in cardiac biomarker levels. In clinical laboratories cardiac biomarkers are detected via monoclonal antibody depended systems. The goal of this study is developing alternative nanopolymeric systems those are crosslinked and containing large surface area due to nano- structure. In this study; nanoparticles with 61 nm diameter and 1222.35 m2/g were obtained. Maximum absorption capacity is 82.17 ng/ml at 0.1 M pH= 2.0 in 35°C . With electrochenical methods, cyclic voltametry and differential pulse volta-metry, limit of quantification (LoQ) is 0.14 ng/ml and limit of detection (LoD) is 0.67 ng/ml.