Enterobacterial repetitive intergenic consensus polymerase chain reaction (ERIC-PCR) typing of several bacterial species isolated from patients with urinary tract infection
İdrar yolu enfeksiyonu olan hastalardan izole edilen çeşitli bakteri türlerinin enterobakteriyel tekrarlayan intergenik konsensus polimeraz zincir reaksiyonu (ERIC-PCR) tiplemesi
- Tez No: 820328
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONGÜL ŞAHİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMED JAWAD ABD ALALLY ALYASERY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
İdrar yolu enfeksiyonları yaygın ve önemli bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Böbreklere zarar verebileceği ve çok büyük oranlarda böbrek yetmezliğine neden olabileceği veya kan dolaşımına yayılabileceği için tedavi edilmediği takdirde tehlikeli olabilir. Muthanna'daki Al-Hussein Eğitim Hastanesi, Doğum ve Çocuk Eğitim Hastanesinde idrar yolu enfeksiyonu olan hastalardan alınan 300 idrar örneğini izole edip teşhis ettikten sonra, 160 Escherichia coli, 38 Klebsiella pneumonia, 9 Proteus mirabilis, 15 Pseudomonas aeruginosa ve 5 Salmonella Enterica izolatları mikroskopi ve biyokimyasal testlerle elde edildi. E. coli için 15 farklı antibiyotik test edilmiştir. E. coli suşlarının 50'si Amoksisiline karşı en yüksek direnç oranlarını göstermiştir. P.aeruginosa'nın 15 izolatında Amoksisilin, Trimetoprim, Sülfametoksazol, Azitromisin, Ampisilin, Nitrofurantoin, Vankomisin, Rifampin ve Tetrasiklin olmak üzere 9 farklı antibiyotiğe dirençli bulunmuştur. E. coli, K. pneumonia, P.aeruginosa, P.mirabilis ve S. Enterica'nın 5'er suşunun farklı tiplerini ayırt etmek için Enterobakteriyel tekrarlayan intergenik fikir birliği (ERIC) PCR tekniği kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Urinary tract infections have become common and a major health concern. It can be dangerous if left untreated, as it can damage the kidneys and can cause kidney failure in very large proportions or spread to the bloodstream. After isolating and diagnosing 300 urine samples from patients with urinary tract infections at Al-Hussein Teaching Hospital, Maternity and Children teaching Hospital in Muthanna . 160 Escherichia coli, 38 Klebsiella pneumonia, 9 Proteus mirabilis, 15 Pseudomonas aeruginosa and 5 Salmonella Enterica isolates were obtained by microscopy and biochemical tests. 15 different antibiotics were tested for E. coli 50 of the E. coli strains showed the highest rates of resistance to Amoxicillin. 15 isolates of P.aeruginosa were resistant to 9 different antibiotics Amoxicilline, Trimethoprim, Sulfamethoxazole, Azithromycin, Ampicillin, Nitrofurantoin, Vancomycin, Rifampin and Tetracycline. Enterobacterial repetitive intergenic consensus (ERIC) PCR technique was used to distinguish between different types of the 5 strains of each of E. coli, K. pneumonia, P.aeruginosa, P.mirabilis and S. Enterica.