Genç amatör futbolcularda bazı fiziksel uygunluk testlerinin bazı atletik performans testleri ile ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of some physical fitness tests with some athletic performance tests in young amateur footballers
  1. Tez No: 820331
  2. Yazar: ÖMER UMUT GÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMRE AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada Ankara Kartal Spor Kulübü'nde U8-U18 yaş gurubu aralığında amatör olarak futbol oynayan 120 sporcuya fiziksel uygunluk testlerinden olan esneklik, boy, kilo, VKİ, vücut kompozisyonu, bacak ve gövde boy uzunluğu, futbolda atletik performans açısından önemli olan parametrelerden olan dayanıklılık, çeviklik, kuvvet, sürat, güç, denge ve sıçrama testleri uygulanarak bu testlerin birbirleri ile olan ilişkisi incelenmiştir. Yedi (7) yaşında bir (1) sporcu, sekiz (8) yaşında on iki (12) sporcu, dokuz (9) yaşında yirmi (20) sporcu, on (10) yaşında yirmi sekiz (28) sporcu, on bir (11) yaşında yirmi dört (24) sporcu, on iki (12) yaşında on üç (13) sporcu, on üç (13) yaşında beş (5) sporcu, on dört (14) yaşında üç (3) sporcu, on beş (15) yaşında sekiz (8) sporcu, on altı (16) yaşında üç (3) sporcu, on yedi (17) yaşında üç (3) sporcu çalışmaya gönüllü olarak katılmıştır. Fiziksel uygunluk testleri Polar Bodyage sistemi ile atletik performans testleri test protokollerine uygun ekipmanlar ile yapılmıştır. Sonuçlar, tablolar ve grafikler Microsoft Excel ile yapılmıştır. Yaş gruplarının bacak boy uzunluğu ortalaması ile durarak uzun atlama 1 testi karşılaştırmasında anlamlı bir sonuç çıkmamıştır. Yaş gruplarının biceps kuvveti ortalaması ile el pençe kuvveti testi ortalamalarında anlamlı bir fark çıkmamıştır. Yaş gruplarının esneklik ortalamaları ile dikey sıçrama ortalamaları karşılaştırılmasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Sonuç olarak bazı fiziksel uygunluk testlerinin bazı atletik performans testlerine ortalamalar ile bakıldığında etkisi olduğu görülse de bu parametrelerin bireysel performansların sonuçları ile değerlendirilip buna göre problem çözümü plan geliştirme ve uygulama yapılması parçadan bütüne ilerleyerek bireysel sonrasında da takım performansı gelişiminde genç amatör futbolcular için daha verimli olacağını göstermektedir. Anahtar Kelimeler Fiziksel uygunluk, atletik performans testleri ve futbol, amatör futbol
Özet (Çeviri)
To 120 amateur football players in U8 – U18 age range of Ankara Kartal Spor Kulübü, this study applies some physical fitness tests including flexibility, height, weight, BMI, body composition and leg and body length, and some parameters such as stamina, agility, strength, power, balance and jump tests which are important for athletic performance in football to understand the relationship of these two test groups. The sample contains one (1) player at age seven (7), twelve (12) players at age eight (8), twenty (20) players at age nine (9), twenty eight (28) players at age ten (10), twenty four (24) players at age eleven (11), thirteen (13) players at age twelve (12), five (5) players at age thirteen (13), three (3) players at age fourteen (14), eight (8) players at age fifteen (15), three (3) players at age sixteen (16) and three (3) players at age seventeen (17). Physical fitness tests are conducted according to the Polar Bodyage System and athletic performance tests are applied by the equipment compliant to the test protocols. The comparison between mean leg length and mean standing long jump 1 is not significant among all the age groups. There is not a significant difference between mean biceps strength and mean hand grip strength in all age groups. There is a significant relationship between mean flexibility and mean vertical take-off in all age groups. As a conclusion, although some of the physical fitness tests have impact on some of the athletic performance tests, it is necessary to evaluate these parameters in connection with the individual performance results. Thus, using a bottom-up approach will help increasing individual performance and then will increase the team performance, which is expected to be more effective for young amateur football players. Keywords Physical fitness tests, athletic performance in football, amateur football 3