Farklı oklüzal splint materyallerinin candida albicans tutulumlarının ve temizlenebilirliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of candida albicans involvement and cleanability of different occlusal splint materials
  1. Tez No: 820332
  2. Yazar: HELİN KAYA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER EVLİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Oklüzal splintler oklüzal durum ile eklem pozisyonu arasında ortopedik stabilizasyonu sağlayan apareylerdir. Çeşitli materyallerden üretilebilmektedir. Kullanım amacına bağlı olarak hastalar bu apareyleri gün içerisinde belirli saatlerde günlerce kullanabilmektedirler. C.albicans sağlıklı tüm insanların ağız florasında herhangi bir hastalığa sebebiyet vermeden bulunur. Ancak kişinin bağışıklık sisteminde meydana gelen bir değişim durumunda sayılarında artış meydana gelir ve lokal veya sistemik hastalıklara sebebiyet verebilirler. Çalışmamızda oklüzal splint yapımında kullanılan 4 farklı materyalden her bir grupta 40 adet olmak üzere 160 adet örnek hazırlanmıştır. PEEK, PMMA ve polikarbonat diskler kazınarak, akrilik rezin diskler ise 3 boyutlu yazıcıda üretilmişlerdir. Diskler üzerinde mikrobiyoloji laboratuvarında C.albicans kolonileri oluşturulmuştur. Belirlenen 4 farklı temizleme yöntemiyle temizlenmeden önce koloni sayıları hesaplanmış, hangi materyalde daha fazla tutulum olduğu saptanmıştır. Daha sonra gruplara ayrılan diskler fırçalanarak, temizleme tableti kullanılarak, ultrasonik temizleyicide bekletilerek ve klorheksidin ile temizlenmiştir. Kontrol grubu ise sadece distile su ile yıkanmıştır. Daha sonra diskler üzerinde kalan koloniler tekrar hesaplanmıştır. Polikarbonat diskler üzerinde C.albicans tutulumunun daha fazla olduğu görülmüştür. Ultrasonik temizleyici ve klorheksidinle diskler üzerinde yapılan temizlik en başarılı yöntemler olarak tespit edilmiştir. Farklı materyaller arasında istatistiksel anlamda bir fark görülmemiştir. Fırçalama ve temizleme tabletiyle yapılan temizliğin başarısında ise materyaller arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar görülmüştür. Çalışmamızın sonucunda C.albicans tutulumunun en fazla polikarbonat materyalinde olduğu, C. albicans kolonilerinin temizlenmesinde en başarılı yöntemlerin ise ultrasonik temizleyici ve klorheksidinle yapılan temizlik olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Occlusal splints are appliances that provide orthopedic stabilization between the occlusal state and joint position. It can be produced from various materials. Depending on the purpose of use, patients can use these appliances for days at certain times during the day. C.albicans is found in the oral flora of healthy people without causing any disease. However, in case of a change in the immune system of the person, their number increases and they can cause local or systemic diseases. In our study, 160 samples, 40 in each group, were prepared from 4 different materials used in the construction of occlusal splints. PEEK, PMMA and polycarbonate discs were engraved and acrylic resin discs were produced in a 3D printer. C.albicans colonies were formed on the discs in the microbiology laboratory. Colony numbers were calculated before cleaning with 4 different cleaning methods, and it was determined which material had more uptake. Then, the discs divided into groups were cleaned by brushing, using a cleaning tablet, keeping them in an ultrasonic cleaner and using chlorhexidine. The control group was washed only with distilled water. The remaining colonies on the discs were then recalculated. It was observed that C.albicans uptake was more on polycarbonate discs. Cleaning on the discs with an ultrasonic cleaner and chlorhexidine was found to be the most successful method. There was no statistical difference between the different materials. Statistically significant differences were observed between the materials in the success of cleaning with brushing and cleaning tablet. As a result of our study, it was seen that the most C.albicans involvement was in the polycarbonate material, and the most successful methods for cleaning C. albicans colonies were cleaning with ultrasonic cleaner and chlorhexidine.