Bolvadin (Afyonkarahisar) güneybatı bölümünün derin jeotermal yapısının araştırılması
Investigation of the deep geothermal structure of the southwest section of Bolvadin (Afyonkarahisar)
- Tez No: 820335
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada Bolvadin'in güneybatı bölümünün jeolojik ve jeofizik yöntemlerle jeotermal enerji potansiyelinin araştırılması amaçlanmıştır. Paleozoyik yaşlı Paşadağ kireçtaşları ile Doğanlar şisti içinde gözlenen kalkşist ve kuvarsit türündeki kayaçlar da jeotermal sistem için rezervuar kayaç özelliğindedirler. Doğanlar şistleri geçirimsiz temel, Gebeceler formasyonunun kilce zengin seviyeleriyle alüvyon örtü kayaç niteliği taşımaktadır. Bolvadin çalışma alanı tektonik olarak Afyon-Akşehir Grabeni (AAG) içinde yer almakta ve grabenin kenar faylarının etkisi altında kalmaktadır. Proje alanının jeolojik yapısı göz önünde bulundurularak KB-GD doğrultulu ölçüm profilleri boyunca toplam 75 istasyonda manyetotellürik (MT) verisi ve 10 istasyonda Doğru Akım Özdirenç (DAÖ) verileri toplanmıştır. Jeofizik ve jeolojik gözlem sonuçları birlikte değerlendirilerek bölgenin sığ ve derin jeotermal yapısı ortaya konmuştur. MT modellerine göre; proje alanında Kuzeybatı-Güneydoğu doğrultulu profillerde geçirimsiz örtü kayacı yansıtan düşük özdirençli (100 ohm.m) ile jeotermal sistemin geçirimsiz temelini temsil eden yüksek özdirençli seviyeler (>100 ohm.m) de örtü seviyelerle uyumlu olarak çalışma alanının kuzeybatısından güneydoğusuna doğru derinleşmektedir. Ayrıca yüzeyden itibaren 1.5km derinlikten itibaren belirlenen düşük özdirençli (
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate geothermal energy potential of the southwestern part of Bolvadin with geological and geophysical methods. Paleozoic aged Paşadağ limestones and calchschist and quartzite type rocks observed in Doğanlar schist are also reservoir rocks for the geothermal system. Doğanlar schists have the characteristics of an alluvial cover rock with an impermeable basement and clay-rich layers of the Gebeceler formation. Bolvadin study area is tectonically located within the Afyon-Akşehir Graben (AAG) and is under the influence of the edge faults of the graben. Considering the geological structure of the project area, magnetotelluric (MT) data were collected at 75 stations and Direct Current Resistivity (DDA) data at 10 stations along the NW-SE directional measurement profiles. The results of geophysical and geological observations were evaluated together and the shallow and deep geothermal structure of the region was revealed. According to MT models; In the project area, low resistivity (100 ohm.m) reflecting the upper levels of the metamorphic rocks and the high resistivity levels (>100 ohm.m) representing the impermeable foundation of the geothermal system also deepen from the northwest to the southeast of the study area in accordance with the cover levels. In addition, the low resistivity (