Ankara'da bir gıda üretim fabrikasında çalışanların covid 19 öncesi ve Covid döneminde iş kaybı sürelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of job loss times before and during Covid 19 of employees in a food production factory in Ankara
- Tez No: 820338
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma, Covid 19 pandemisinin fabrikada iş günü kayıplarında ne kadar etkili olduğunu saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışma retrospektif kayıt araştırmasıdır. Bu çalışmada Ankara'da bir gıda üretim fabrikasında çalışanların 2019 yılı ile fabrikada ilk vakanın görüldüğü 1 Mayıs 2020 ile 30 Nisan 2021 tarihleri arasındaki sağlık nedenli tüm işe devamsızlıklar analiz edilmiştir. Veriler, 2022 yılında işyeri sağlık birimindeki kişi dosyalarından alınmıştır. Toplam 1034 çaşışanın kaydı incelenmiştir. Fabrikada 2019 yılında henüz Türkiye'de henüz Covid-19 vakalarının olmadığı dönemde, iş kazasına bağlı kayıp zaman 3750 saat (%13), işle ilgili hastalık 5542.5 saat (%19) ve diğer hastalıklara bağlı kayıp zaman 19702.5 saat (%68) olmak üzere toplam 28905 saat kayıp olmuştur. Covid döneminde iş kazası nedenli kayıp 982.5 saat (%3), işle ilgili hastalık nedenli kayıp 7245 saat (%23), diğer hastalık nedenli kayıp 10492.5 saat (%33) olarak tespit edilmiştir. Covid-19 döneminde Covid dışı nedenli kaybedilen iş saati 18.720 (%59.2) olup Covid-19 öncesine göre aynı nedenlerle kaybedilen iş saatinden daha düşükür. Covid döneminde Covide bağlı toplam kayıp zaman 13200 saat (%41.3) olup toplam kayıp süresi 31920 saat olmuştur. Covid döneminde Covid nedenli kaybedilen toplam iş saatinin yarıdan fazlası (%55.8) temas nedenli karantinaya bağlı olduğu, sadece %5,5'i hastanede yatma veya ölüm nedenli kayıp olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, dünya genelinde toplumların etkilendiği Covid-19 salgınından gıda sektöründe çalışan işçilerin de etkilendiğini göstermektedir. Fabrika ortamında alınan sıkı tedbirler, çalışanların kurallara uyması, salgının daha az iş günü kayıplarıyla atlatılmasına neden olduğunu düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the impact of the Covid-19 pandemic on workday losses in a factory. The study is a retrospective record review. In this study, all health-related absences between May 1. 2020, when the first case was detected in the factory, and April 30. 2021, among the employees of a food production factory in Ankara, were analyzed. The data were obtained from the personnel files in the workplace health unit in 2022. A total of 1034 employee records were examined. In the year 2019, when there were no Covid-19 cases in Turkey yet, the lost time due to work-related accidents was 3750 hours (13%), work-related illnesses accounted for 5542.5 hours (19%), and other illnesses caused a loss of 19702.5 hours (68%), resulting in a total loss of 28905 hours. During the Covid period, the loss due to work-related accidents was 982.5 hours (3%), work-related illnesses accounted for 7245 hours (23%), and other illnesses caused a loss of 10492.5 hours (33%). During the Covid-19 period, the non-Covid-related lost work hours were 18,720 (59.2%), which is lower than the work hours lost for the same reasons before Covid-19. The total loss due to Covid-related factors during the Covid period was 13200 hours (41.3%), resulting in a total loss duration of 31920 hours. It was determined that more than half (55.8%) of the total work hours lost due to Covid during this period were due to quarantine related to close contact, and only 5.5% were due to hospitalization or death. In conclusion, this study demonstrates that workers in the food sector were also affected by the Covid-19 pandemic, which has affected communities worldwide. The strict measures taken in the factory environment and the adherence of employees to the rules seem to have contributed to fewer workday losses during the pandemic.