İkdam gazetesi üzerine bir çalışma: İnceleme ve seçilmiş metinler, 1917
A Study on the newspaper İkdam: A reappraisal of selected texts 1917
  1. Tez No: 82035
  2. Yazar: HATİCE SELMA FİDE YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ERCİLASUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
İkdam Gazetesi, Ahmet Cevdet tarafından 5 Temmuz 1894 yılında çıkarılmaya başlanmış; Türk bilim, kültür ve siyasi hayatında, Türkçülük ve Milli Mücadele günlerinde büyük hizmetler gören bir Türk gazetesidir. Döneminin en kalabalık yazı kadrosuna sahip olan İkdam, 1894' ten 31 Aralık 1928 tarihine kadar aralıksız olarak yayımlanmıştır. Çağının en önemli basın organı haline gelen İkdam Gazetesi, genel kültür hayatımıza pek büyük hizmetler etmiştir. Dil bakımından sade Türkçe ve kısa cümleyi savunmuştur. Her konuda yazılar yayımlayarak halkı aydınlatmayı amaçlamıştır. Sosyolojik, psikolojik, ekonomik, iktisadi vb. olayların toplumu etkileyen yönlerini araştırma tarzında sunan makalelere yer vermiştir. Arapça bir sözcük olan İkdam sözcüğü, sürekli çalışma, çaba gösterme, sebat etme anlamlarını içermektedir. İkdam Gazetesi isminin anlamlarına uygun olarak basın hayatımızda önemli bir yer tutmuştur. Kültür hayatımızda bu kadar önemli rol oynayan İkdam Gazetesi'nin 1917 yılında yayımlanan yazılan ve bu yılın bibliyografik incelemesi tezimizin konusunu oluşturmaktadır. Tezimiz giriş ve sonuç dışında inceleme, bibliyografik fihrist ve seçilmiş metinler olmak üzere üç ana bölümden oluşmaktadır. Giriş'te Osmanlı Basını'na, basının hayatımızdaki yerine, İkdam Gazetesi' nin yayın hayatına başladığı yıllardaki tarihi ve kültürel yapımıza değinilmiştir. Birinci bölümde İkdam Gazetesi'nin sahibi ye başyazarı Ahmet Cevdet hakkında bilgi verilerek İkdam Gazetesi'nin içeriği üzerinde durulmuş; yazılarının,n haberlerinin ve ilanlarının değerlendirilmesi yapılmış, şekil özellikleri ile yazar kadrosu üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde de yazan belli olan makalelerin ve imzasız yazıların bibliyografik fihristi bulunmaktadır. Üçüncü bölümde ise aktüel, edebiyat, eğitim, kadın, sanat, siyaset, tarih, ticaret ve tabiatla ilgili seçilmiş metinler yer almaktadır. Sonuç'ta genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu bölümü kaynakça ve ekler tamamlamaktadır. İkdam Gazetesi otuzdört yıllık yayın hayatı boyunca Türk kültür hayatına önemli katkılarda bulunmuştur. İkdam Gazetesi' nin 1917 yılındaki yayınlarını inceleyerek bu katkıları göstermeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
İkdam is the Turkish newspaper first published in July 5th, 1894 by Ahmet Cevdet. İt served in favor of Turkish Independence War and Turkish Nationalism. It owned the most crowded writer's group of that time and was published continously until December 3 1st, 1928. İkdam has become the most important press agency of the century and served for the social and cultural life of the citizens. It prefered to use short sentences and a simple Turkish. By publishing articles about everything, it aimed to lighten up the public. It brought out many articles that searched the effects of social, psychological, economical, etc. events on the people. İkdam, an Arabic word, contains various meanings, to work contionously, to show an effort, to finish what you have began, It played a significant role in our cultural life as well as in the media as it's name had foresean. Articles that are published in 1917 and the biographical analysises form the nucleus of our thesis which has 3 main parts (except the introduction and the conclusion): investigation, biographical index and selected articles. In the introduction the Ottoman Media and the historical and cultural structure of the time when İkdam was first established. In the 1st part, some information about Ahmet Cevdet, the editor and the owner of newspaper was given, the content of İkdam, the evaluation of the articles, the news, the advertisements and the writers were stated. Moreover characteristics of the structure of the paper were put out.IV In the 2nd part the articles with known writers and the ones signitures are found. In the 3rd part there are pieces about aktüel, literature, education, women, art, politics, history, trading and nature. In the conclusion a general evaluation is made. This part is completed with the bibliography. And we examinated the issues of 1917 to show you what İkdam has done for the Turkish culture throughout it's 34 years life.