İlköğretim 5. sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersinde yapılan deneylerin işlem basamaklarına ilişkin algıları ve erişi düzeyleri
Perception and understanding levels related with process steps of the experiments caried out in science lesson of the five grades students at elemantary school
- Tez No: 82036
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu araştırmada, ilköğretim okulu beşinci sınıf öğrencilerinin fen bilgisi dersinde yapılan deneylerin işlem basamakları ve deneylerde kullanılan araç- gereçlere ilişkin algıları ve erişi düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırma ulaşılabilir üç okulda yapılmıştır. Bu okullardan birinin lâboratuvar ortamı ve öğretmeni bulunmakta, diğerinin ise lâboratuvarı var fakat öğretmeni bulunmamakta, bir diğerinin hem lâboratuvar hem de öğretmeni bulunmamaktadır. İlişki üç alı problemle incelenmiştir. Bunlar: 1. Öğrencilerin yapılan deneylerin işlem basamakları ve deneylerde kullanılan araç-gereçlere ilişkin algıları ve erişi düzeyleri arasında ilişki var mıdır? 2. Öğrencilerin ön test-son testten aldıkları puanlar arasında anlamlı fark var mıdır? 3. Söz konusu üç okul birbiriyle karşılaştırıldığında öğrencilerin erişi düzeyleri arasında anlamlı fark var mıdır? İşlemler: Problemin çözümü için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyonu, t testi, Tukey çoklu karşılaştırma ve F testi kullanılmıştır. Bulgular: Birinci alt problemle ilgili bulgular, öğrencilerin deneylerin işlem basamakları ve kullanılan araç-gereçlere ilişkin algıları ve erişi düzeyleri arasındaki ilişki bulunamamıştır. İkincisi, öğrencilerin ön test ve son testten aldıkları puanları arasındaki fark anlamlı bulunmuştur. Üçüncüsü ise, üç okuldaki öğrencilerin erişi düzeyleri birbirinden farklı olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the relation between perceptions of the five grades' students related to procedures of experiments equipments-materials and their academic achievement was examined, in science lesson, at the elementary school. The study was carried out in accessible three schools. One of these school has laboratory and teacher, the other one has laboratory but no teacher, the other one has neither laboratory nor teacher. In order to solve the problem, three sub-problems were developed. These are: 1. Is there relation between perceptions of students related to procedures of experiments, materials-epuipmenl and their academic achievement? 2. Is there a significant difference between the points received by the students in pre test and post- test? 3. Is there a significant difference among the academic achievement of students, in comparison of three schools as mentioned above. Procedures: For the solution of this problem Pearson Product-Moment Correlation Coefficient, t- test, Tukey Multiple Comparison and F- test are administered. Findings: Findings related to the first sub-problem indicates that there is no relation between students' perceptions in relation with procedure of experiment, equipment-materials and their academic achievement. Second finding is that the difference between the pre-test and post-test points is significant. Third finding indicates that academic achievements of students differ from each other significantly in three groups.