Ofislerde kullanılan duvar kaplaması düzeninin kullanıcıların algısal değerlendirmeleri üzerindeki etkileri
The effects of wall covering layout used in offices on users' perceptional assessments
- Tez No: 820363
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Wood Products, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tezde, insanların zamanının büyük bir kısmını geçirdiği ofis mekânları araştırma ortamı olarak seçilmiş olup, ofis mekânlarında kullanılan iki farklı renk ve üç farklı biçimde hazırlanan duvar panel malzemesinin katılımcıların algısal değerlendirmeleri üzerindeki etkilerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Bu amaçla, iki farklı duvar kaplama malzemesi kullanılan sanal deney mekânları modellenmiş ve katılımcıların bu sanal mekânların fiziksel çevre faktörlerini ayrıntılı bir anket yardımıyla değerlendirmeleri istenmiştir. Araştırma anketi 309 katılımcıya uygulanmıştır. Bu kapsamda, tasarım eğitimi almış ve almamış bireylerin, üç farklı şekilde düzenlenmiş duvar kaplamasına sahip açık ofislerin çevresel faktörlerine yönelik mekânsal algılamaları belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, tasarım eğitimi almış bireylerin, almamış bireylere göre üç farklı şekilde düzenlenmiş duvar kaplamasına sahip ofis mekânlarını tüm bağımlı değişkenler (sıfat çiftleri) için daha olumlu yönde algıladığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, office spaces where people spend most of their time have been chosen as the research environment, and it has been tried to determine the effects of two different colors and three different wall panel materials used in office spaces on the perceptual evaluations of the participants. For this purpose, virtual experiment spaces using two different wall covering materials were modeled, and the participants were asked to evaluate the physical environmental factors of these virtual spaces with the help of a detailed questionnaire. The research questionnaire was administered to 309 participants. In this context, the spatial perceptions of individuals with and without design education regarding the environmental factors of open offices with wall coverings arranged in three different ways were determined. The results show that individuals with design education perceive office spaces with wall coverings arranged in three different ways for all dependent variables (adjective pairs) more positively than individuals who do not.