Relationship between the commodity prices and stock prices in thepetroleum industry
Petrol endüstrisinde hisse fiyatları ile ürün fiyatları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 820364
  2. Yazar: İLKNUR ÜLKÜ ARMAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada petrol hisselerinin değerlemesi ile ürün fiyatları arasındaki ilişki araştırılmıştır. Petrolün global ekonomideki önemine rağmen, enerji fiyatları ile hisse fiyatları arasındaki ilişkiyi araştıran az sayıda araştırma yapılmıştır. Çalışmada yatırımcıların petrol endüstrisindeki hisseleri alırken, petrol fiyatını nasıl bir risk olarak algıladıklarını bulabilmek için Merton'un (1973) geliştirdiği Intertemporal Finansal Varlık Değerleme Modeli kullanılmıştır. Hisselerin getirisi market riski ve petrol fiyatı riski gözönüne alınarak açıklanmıştır. Standard and Poor's ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında bulunan petrol endüstrisindeki hisseler incelenmiştir. Amerikan hisseleri 1987-2004 arasındaki, Türkiye hisseleri 1997-2004 aralığındaki bilgiler baz alınarak incelenmiştir. Çalışmamız sonucunda, seçilen zaman aralığı içinde Amerikan şirketleri için petrol fiyatının hisselerin getirisinde rol oynadığı bulunmuştur. Bununla birlikte, seçilen zaman aralığı içinde Türk şirketleri için petrol fiyatının hisselerin getirisinde daha az rol oynadığı görülmüştür. Ayrıca incelemeyi derinleştirmek için zaman aralığı petrol fiyatı ve market endekslerindeki trend değişikliklerine gore alt zaman aralıklarına bölünmüştür. Alt zaman aralıklarında incelenen hisseler, bütün zaman aralığındaki sonuçlara benzer özellikler göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the valuation of petroleum stocks and its relationship with the product prices. Despite the importance of oil to the global economy, there has been little published research on the relationship between energy prices and stock prices. We use Intertemporal Capital Asset Pricing Model (ICAPM) proposed by Merton (1973) with oil price as an independent source of risk to identify the importance of oil price on investors decision in the petroleum industry stocks. Within this framework, excess returns for stocks are explained by the sum of a market risk premium and an oil price risk premium. The data is from the petroleum industry for S&P500 over the period 1987 to 2004 and ISE over the the period 1997 to 2004. Our empirical results indicate that, for selected US companies, oil price is important in explaining excess returns on the financial assets under consideration over the entire period. On the other hand, stock returns are less sensitive to oil price for selected Turkish companies over the entire period. Sub-periods are determined based on oil price and market indices trend changes to investigate further relationship. The results from sub-periods show similar pattern with the entire period.