Diz osteoartritli hastalarda telerehabilitasyonun etkisinin ve fizyoterapinin kalitesinin değerlendirilmesi
The quality of physiotherapy and rehabilitation program and the effect of telerehabilitation on patients with knee osteoarthritis
- Tez No: 820368
 - Danışmanlar: PROF. DR. DERAN OSKAY
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı, diz osteoartriti (OA) için telerehabilitasyon (TR) ile ev tabanlı egzersiz programlarının etkilerini karşılaştırmaktı. Orta/hafif diz OA tanısı alan hastalar çalışmaya alındı ve iki gruba randomize edildi. TR grubundaki hastalar fizyoterapist eşliğinde eş zamanlı olarak video konferans yoluyla egzersizlerini yaparken, kontrol grubundaki hastalara egzersizlerin nasıl yapılacağını gösteren ve her bir egzersizin nasıl yapılacağını anlatan bir broşür verildi. Hastalar 30 Saniye Otur Kalk Testi (30 OKT), Diz İncinme ve Osteoartrit Sonuç Skoru (DOSS), Sayısal Derecelendirme Ölçeği (NDÖ), Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi Kısa Formu (UFAA-KF), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ), TAMPA Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ve Yorgunluk Şiddet Ölçeğini (YŞÖ) 8 haftalık tedaviden önce ve sonra iki kez, Kalça ve Diz Osteoartritinin Fizyoterapi Yönetimi için Kalite Göstergeleri Anketi (OAKGA) ve Egzersize Uyum Derecelendirme Ölçeği (EUDÖ) yalnızca tedaviden sonra doldurdu. Ayrıca hastaların tedavi öncesi ve sonrası son 15 gün içinde kullandıkları ağrı kesici sayısı kaydedildi ve tedavi sonrası hastaların tedaviden memnuniyetleri sorgulandı. Çalışmaya 48 hasta dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 55,83±6,93 idi ve 43 (%89,6) hasta kadındı. Başlangıç özellikleri açısından gruplar arasında fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of telerehabilitation (TR) vs home-based exercise programs for knee osteoarthritis (OA). Patients diagnosed with moderate/mild knee OA were enrolled in the study and randomized into two groups. The patients in the TR group did their exercises via video conference simultaneously, accompanied by a physiotherapist, while the patients in the control group were given a brochure showing how to do the exercises and explaining how to do each exercise. Patients completed 30-s chair stand test (30 CST), Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score (KOOS), Numeric Rating Scale (NRS), International Physical Activity Questionnaire Short Form (IPAQ-SF), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS), TAMPA Kinesiophobia Scale (TKS), Fatigue Severity Scale (FSS) twice before and after 8-week treatment, and Quality Indicators Questionnaire for Physiotherapy Management of Hip and Knee Osteoarthritis (QUIPA) and Exercise Adherence Rating Scale (EARS) after treatment only. Moreover, the number of painkillers that patients used in the last 15 days was recorded before and after treatment, and patient satisfaction with treatment was questioned after treatment. Forty-eight patients were included in the study. The mean age of patients was 55.83±6.93 years, and 43 (89.6%) patients were women. There was no difference between the groups in terms of baseline characteristics.