İlkokul öğrencilerinin çevrim içi masal anlatıcılığı yöntemi ile dinleme ve konuşma becerilerinin geliştirilmesi
Developing listening and speaking skills of primary scholl students with online storytelling method
  1. Tez No: 820369
  2. Yazar: SEÇİL SAĞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ SİDEKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 332
Özet
Araştırmanın temel amacı; ilkokul öğrencilerinin çevrim içi masal anlatıcılığı yöntemi ile dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda Zoom adlı program kullanılarak ilkokul öğrencileriyle çevrim içi olarak çalışılmıştır. Böylece öğrenciler yapılandırmacı eğitim kapsamında masal ile ilgili çevrim içi etkinliklere dâhil edilerek dinleme ve konuşma becerilerini geliştirme imkânı elde etmişlerdir. Araştırmanın amacına ulaşmak için nitel araştırma yöntemlerinden eylem araştırması yöntemi belirlenmiştir. Eylem araştırması yönteminin kullanılmasının temel sebebi geliştirilmesi gereken mevcut durumla doğrudan ilgili kişilerin araştırmacı olarak çalışmasını gerektiren bir yöntem türü olması. Dil becerilerinin geliştirilmesi sadece bir yöntemin denenmesiyle gerçekleşmeyecektir. Dil becerileri anlık olarak değil süreç içerisinde geliştirilen becerilerdir ve süreçte iyi bir şekilde kontrol edilmesi gerekir. Uygulanan yöntemlerin dil becerileri üzerinde etkili olup olmadığını kontrol edip eğer etkili olmadıysa yöntemi geliştirerek tekrar öğrencilerle çalışma yapılması gerektiği için eylem araştırması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu 2020-2021 eğitim-öğretim yılı içerisinde Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Menteşe ilçesindeki özel bir okulda eğitim öğretim gören ilkokul 3.sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Çalışma grubunun oluşturulmasında amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya gerekli ölçütleri taşımayan öğrenciler katılmak istemiş ve araştırmaya dâhil edilmişlerdir. Ancak asıl ölçütleri taşıyan öğrenci sayısı 9'dur. Çalışmaya katılma ve çalışmadan ayrılma gönüllülük esaslı olduğu için çalışma süreci içerisinde 4 öğrenci çalışmadan çıkmıştır. Geriye kalan 5 öğrencinin (3 kız, 2 erkek) analizleri yapılmıştır. Araştırma sürecinde öğrencilerin dinleme becerilerini saptayabilmek için uygulama öncesi, uygulama sırası ve uygulama sonrasında masallar anlatılarak araştırmacı tarafından oluşturulan düzey 1 düzey 2 ve düzey 3 soruları sorulmuştur. Öğrencilerin konuşma becerilerini saptayabilmek için uygulama öncesi, uygulama sırası ve uygulama sonrasında olay örgüleri oluşturulmuş ve bu olay örgüleri ile ilgili öğrencilerin hazırlıksız konuşma yapmaları istenmiştir. Yapılan konuşmalar video aracılığıyla kayıt altına alınarak uzmanlar tarafından“Hazırlıksız Konuşma Değerlendirme Formu”doldurulmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan“Hazırlıksız Konuşma Değerlendirme Formu”,“Dinlemeyi Anlama Başarı Testi”,“Öğretmen Görüşme Formu”ve“Veli Görüşme Formu”kullanılmıştır. Hazırlıksız Konuşma Değerlendirme Formu, 4 alt başlıktan ve toplam 33 maddeden oluşmaktadır. Formda 5 dereceli puanlama anahtarı bulunmaktadır. En düşük 1 puan en yüksek 5 puan alınmaktadır. Öğrencilerin konuşma becerisinden alacağı puan; en düşük 33 en yüksek 165 puan olarak belirlenmiştir. Dinlemeyi Anlama Başarı Testinde, öğrencilere sorulan sorular 3 düzeyde toplanmıştır. Bu düzeyler de kendi içinde üç farklı şekilde değerlendirilmiştir. Düzey 1 sorularında; öğrencilerin cevap verme durumlarına göre en az 1 en fazla 3 puan, düzey 2 sorularında; en az 1 en fazla 5 puan, düzey 3 sorularında; en az 1 en fazla 7 puan verilmiştir. Sorulara doğru cevap verilmemiş ya da hiç cevap verilmemişse o soru için öğrenciye sıfır (0) puan verilmiştir. Öğretmen Görüşme Formu, 6 açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Veli Görüşme Formu 4 açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Verilerin analizinde İlkokul Türkçe Öğretim programında yer alan dinleme ve konuşma becerileri ile ilgili kazanımlar doğrultusunda görüntü ve ses kayıtları içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre dinleme becerilerinde öğrencilerin tamamı uygulama öncesi ve uygulama sırasındaki puanlara göre uygulama sonrasındaki puanlarında artış görülmüştür. Konuşma becerilerine bakıldığında fiziksel durum, duygusal durum, içerik durum ve akıcılık durum alt başlıklarında uygulama öncesi ve uygulama sırasına göre uygulama sonrasında düzeylerinin arttığı görülmektedir. Sadece akıcılık alt başlığında dört öğrenci uygulama sırasındaki“geliştirilebilir”düzeyini korurken bir öğrenci uygulama öncesinde geliştirilebilir düzeyden uygulama sırasında düşük düzeye gerilemiş uygulama sonrasında tekrar geliştirilebilir düzeye yükselmiştir. Araştırmanın sonuçları doğrultusunda çevrim içi masal anlatıcılığı yönteminin öğrencilerin dinleme ve konuşma becerilerini geliştirmede etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study's main purpose is to improve primary school students' listening and speaking skills through online storytelling. For this purpose, the Zoom program was used to study with primary school students online. Thus, students were included in online activities related to fairy tales within the scope of constructivist education and had the opportunity to improve their listening and speaking skills. In order to achieve the aim of the research, the action research method was determined from qualitative research methods. The main reason for using the action research method is that it is a type of method that requires people directly related to the current situation to be developed to work as researchers. The development of language skills will not be realized only by trying a method. Language skills are developed in the process, not instantaneously, and they need to be well controlled in the process. Since it is necessary to check whether the applied methods are effective on language skills and, if not, to improve the method and work with students again, action research was used. The study sample of research consists of primary school 3rd-grade students studying in a private school in the Menteşe district of Muğla Provincial Directorate of National Education in the 2020-2021 academic year. The criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was used to form the study group. Students who did not meet the necessary criteria wanted to participate and were included in the study. However, the number of students who met the main criteria was 9. Since participation and withdrawal from the study were voluntary, four students left the study during the study process. The remaining five students (three girls and two boys) were analyzed. In the research process, in order to determine the listening skills of the students, level 1, level 2 and level 3 questions created by the researcher were asked by telling fairy tales before, during and after the application. In order to determine the students' speaking skills, event patterns were created before, during and after the application, and students were asked to make impromptu speeches about these event patterns. The speeches were recorded via video, and an“Impromptu Speaking Evaluation Form”was filled out by the experts.“Impromptu Speaking Evaluation Form”,“Listening Comprehension Achievement Test”,“Teacher Interview Form”, and“Parent Interview Form”developed by the researcher were used as data collection tools in the study. The Impromptu Speaking Assessment Form consists of 4 sub-headings and a total of 33 items. The form has a 5-point scoring key. The lowest score is 1 point, and the highest score is 5 points. The score that students will get from speaking skills is determined as the lowest 33 and the highest 165 points. In the Listening Comprehension Achievement Test, the questions asked to the students are grouped into three levels. These levels were also evaluated in three different ways. In level one questions, students were given at least one and at most three points; in level two questions, at least one and at most five points; and in level three questions, at least one and at most seven points. If the questions were not answered correctly or not answered at all, the student was given zero (0) points for that question. The Teacher Interview Form consists of 6 open-ended questions. The parent Interview Form consists of 4 open-ended questions. In the data analysis, the video and audio recordings were analyzed using the content analysis method in line with the acquisitions related to listening and speaking skills in the Primary School Turkish Curriculum. According to the study results, all of the students' scores in listening skills increased after the application compared to the scores before and during the application. When speaking skills are analyzed, it is noticed that the levels of physical, emotional, content, and fluency state subheadings increased after the application compared to the pre-application and during the application. Only in the fluency sub-heading; four students maintain their“improvable”level during the intervention. In contrast, one student decreased from an improvable level before the intervention to a low level during the intervention and then increased to an improvable level after the intervention. In line with the study's results, it was determined that the online storytelling method effectively improved students' listening and speaking skills.