Primer hipertansiyon hastalarında subklinik ateroskleroz belirteci olarak serum asprosin düzeyi
Serum asprosin level as a marker for subclinical atherosclerosis in patients with primary hypertension
- Tez No: 820413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Hipertansiyon serebrovasküler olay, miyokard enfarktüsü, kalp yetmezliği gibi aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar için birincil risk faktörü olması sebebiyle önemli bir halk sağlığı sorunudur. Ateroskleroz ise kardiyovasküler hastalıkların temel patogenezi olup, arter duvarında lipidlerin, inflamatuar hücrelerin ve fibroz doku birikmesini içeren karmaşık bir süreçtir ve bu durum aterosklerotik plakların oluşumuna yol açar. Kinik semptomlar olmaması durumunda subklinik ateroskleroz olarak adlandırılır. Hipertansiyon ve subklinik ateroskleroz kardiyovasküler hastalıklar için bağımsız risk faktörüdür. İkisinin beraber bulunması ileri dönemde gelişebilerek olan kardiyovasküler hastalık riskini daha da arttırmaktadır. Bu nedenle hem hipertansiyon hem de subklinik aterosklerozun saptanması, gereklilik halinde tedavi başlanması kardiyovasküler hastalık yükünü azaltmak açısından önem arz etmektedir. Subklinik ateroskleroz taranması için çeşitli yöntemler mevcuttur. Bu yöntemler arasında 10 yıllık kardiyovasküler hastalık riskini en iyi gösteren ölçüm yöntemi kalp kalsiyum skorudur. Asprosin glukoz hemostazını düzenleyen, hepatik glukoz üretimini indükleyen ve açlıkla uyarılan bir hormondur. Adipoz dokudan salgılanır ve hepatik etkisini G protein-cAMP-PKA yolağını aktive ederek açlık durumunda glukoz salınımını artırarak gösterir. Çalışmamızın temel amacı hipertansiyonu olan hastalarda serum asprosin düzeyleri ile subklinik aterosklerozun arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve ateroskleroz için potansiyel bir marker olabileceğini göstermektir. Çalışmaya Ankara Şehir Hastanesinde 1 Temmuz 2022 - 30 Haziran 2023 tarihleri arasında muayene edilen, yaşları 40 ile 75 arasında değişen 114 hipertansiyon hastası ve 62 kontrol grubu katılmıştır. Katılımcıların demografik verileri (yaş, cinsiyet, sigara kullanımı), klinik değerlendirmeleri (sistolik kan basıncı, diastolik kan basıncı, vücut kitle indeksi), laboratuvar ölçümleri (açlık kan şekeri, HbA1c, trigliserit, total kolesterol, LDL-K, HDL-K) toplanmıştır. Hipertansiyonlu hastaların hipertansiyon süreleri kaydedilmiştir. Aterosklerozun varlığı ve plak yükü değerlendirmesi amacıyla daha önce çekilmiş olan kalp kalsiyum görüntülemeleri değerlendirilerek ve Agatston skoru tekrar hesaplanmıştır. Çalışmamız sonucunda elde ettiğimiz bulgular değerlendirildiğinde hipertansiyon hastalarında aterosklerozun varlığı ve plak yükü ile serum asprosin düzeyleri arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. Ancak hem hipertansiyon hastalarında hem tüm popülasyonda Agatston skoru ile NLR düzeyi arasında negatif korelasyon olduğu görülmüştür (p2,84 ng/ml olarak saptanmış olup duyarlılığı %57 ve özgüllüğü %77,4 olarak bulunmuştur Çalışmamızda alınan sonuçlar asprosin molekülünün subklinik ateroskleroz ile ilişkili olmadığı ancak hipertansiyon tanısında potansiyel bir marker olarak kullanılabileceğini göstermiş ve NLR düzeyinin ateroskleroz varlığını öngörmede kullanılabileceğini düşündürmüştür
Özet (Çeviri)
Hypertension is a significant public health issue due to being a primary risk factor for atherosclerotic cardiovascular diseases such as cerebrovascular events, myocardial infarction, and heart failure. Atherosclerosis is the underlying pathogenesis of cardiovascular diseases and is a complex process involving the accumulation of lipids, inflammatory cells, and fibrous tissue in the arterial wall, resulting in the formation of atherosclerotic plaques. In the absence of clinical symptoms, it is referred to as subclinical atherosclerosis. Both hypertension and subclinical atherosclerosis are independent risk factors for cardiovascular diseases. Their coexistence further increases the risk of developing cardiovascular disease in the future. Therefore, detecting both hypertension and subclinical atherosclerosis and initiating treatment if necessary is important for reducing the burden of cardiovascular diseases. There are various methods for screening subclinical atherosclerosis, with the best measurement method for 10-year cardiovascular disease risk being the coronary artery calcium score. Asprosin is a hormone that regulates glucose homeostasis, induces hepatic glucose production, and is stimulated by fasting. It is secreted from adipose tissue and exhibits its hepatic effect by activating the G protein-cAMP-PKA pathway, increasing glucose release during fasting. The primary aim of our study was to evaluate the relationship between serum asprosin levels and subclinical atherosclerosis in hypertensive patients and to demonstrate its potential as a marker for atherosclerosis. Our study included 114 hypertensive patients and 62 controls, aged 40 to 75, who were examined at Ankara City Hospital between July 1, 2022, and June 30, 2023. Participants' demographic data (age, sex, smoking status), clinical evaluations (systolic blood pressure, diastolic blood pressure, body mass index), and laboratory measurements (fasting blood glucose, HbA1c, triglycerides, total cholesterol, LDL-K, HDL-K) were collected. The duration of hypertension in hypertensive patients was recorded. For the purpose of evaluating the presence of atherosclerosis and plaque burden, previously performed coronary calcium imaging was assessed, and the Agatston score was recalculated. Our study's findings showed no significant difference between the presence of atherosclerosis and plaque burden and serum asprosin levels in hypertensive patients. However, there was a negative correlation between Agatston score and NLR levels in both hypertensive patients and the entire population (p2.84 ng/ml for serum asprosin level, with a sensitivity of 57% and specificity of 77.4%. The results of our study indicate that the asprosin molecule is not associated with subclinical atherosclerosis but may be used as a potential marker for hypertension diagnosis, and suggest that NLR level can be used to predict the presence of atherosclerosis.