Evaluating the impacts of refunctioning on Ottoman medreses in Istanbul
İstanbul'daki Osmanlı medreselerinde yeniden işlevlendirme etkilerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 820414
  2. Yazar: MURADİYE ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ, DR. FUAT GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 465
Özet
Bu tez, İstanbul'daki Osmanlı medreselerinin 21. yüzyıldaki yeniden işlevlendirme uygulamalarını inceleyerek, yeniden işlevlendirme kararlarının ve müdahalelerinin kültür mirası yapılar üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Bu bağlamda seçilmiş 10 medresede 2000-2016 yılları arasında gerçekleştirilen yeniden işlevlendirme uygulamaları mimari, işlevsel, hukuki, idari, tarihi, teknik, operasyonel ve sosyal girdiler dikkate alınarak incelenmiş ve karşılaştırmalı olarak çalışılmıştır. Sonuç olarak, müdahalelerin etkilerine ilişkin yapılan değerlendirmelerin ardından Osmanlı medreselerinin yeniden işlevlendirilmesinde dikkat edilmesi gereken süreç, kriterler ve ilkelere ilişkin diğer tarihi yapılar için de geçerli olabilecek öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis evaluates the effects of refunctioning decisions and interventions on the heritage buildings by examining the 21st century refunctioning practices of the Ottoman medreses in Istanbul. In this context, refunctioning practices carried out on 10 selected medreses between 2000-2016 were examined and comparatively studied by considering architectural, functional, legal, administrative, historical, technical, operational and social inputs. In conclusion, following the assesments made on the impacts of the interventions, proposals are developed for the process, criteria and principals that should be considered in refunctioning of the Ottıman medreses which can be applicable for other heritage buildings as well.