Designing in a state of distraction: The Wild fields of architecture
Dağılma halinde tasarlamak: Mimarlığın vahşi tarlaları
- Tez No: 820437
- Danışmanlar: PROF. DR. MURRAY FRASER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University Collage London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu Mimari Tasarım Doktora Derecesi, mimariye farklı bir bakış sunarken bir yandan da mimariyi, dağılma durumunda olmanın yaratıcılık arayışına yönelik en verimli koşulları sağladığı bir süreç olarak tasavvur etmektedir. Bunun ardından ise tasarım sürecinde dağılma hali varsayımında bulunan bir dizi deneysel proje ve tartışma gelmektedir. Vurgulamalıyım ki Mimarinin Vahşi Tarlaları ifadesi ile, kuramsal olarak Hays ve Trotter'ın tartışmasına atıfta bulunmaktayım. Bu alanlar (buradan itibaren WFoA olarak anılacaktır), kendilerini tanımlamak adına diğer mimarlıkların eleştirel görüşlerini ortaya koymakla ilgilenmemektedir. Bu, WFoA'nın net bir tanımını yapmayı kolaylaştırmamaktadır zira onların ayırt edici fiziksel yaklaşımları veya sınırları bulunmamaktadır. Onlar sadece benzersiz, alışılmışın dışında yaratıcı tasarım / üretim aksiyonlarına dair benim teşebbüslerim sayesinde kendi gerçekliklerini ortaya koymakta ve konuşlandırmaktalar. Ve hatta o zaman, WFoA'nın bariz egemenliği onların“ötekilik”derecesi nedeniyle kolayca ayırt edilebilmekte ve yer değiştirebilmektedir. Bu sebepten ötürü, bu tez bahsedilen“ötekiliğin”ışığında WFoA mekanizmalarına yönelik olağan düzenlemelere bir sorgulama ile başlayacaktır. Bu koşulu irdelemek adına seçmiş olduğum yöntem, bir dizi tasarım projesi vasıtasıyla özenli manipülasyonlar ortaya koymaktır. Araştırmam özellikle tasarlamanın ilk karşılaşmaları içerisine karmaşalar, çılgınlıklar, yer değiştirmeler ve yok etmeler dahil etmekle ve sonrasında bu deneylere katılanlar üzerindeki etkilerini gözlemlemekle ilgilenmektedir. İşte bu nedenlerden ötürü araştırmam daima dağılma hali ve mekanizması dahilinde, içkin konumlu bir mücadeledir ve aynı zamanda kolaylıkla çözülebilir ve saçılabilir de bir şeydir. Bu tezin amacı bağlamında, tasarım deneyleri WFoA'nın sağladığı“ötekiliklerle”tanımlanan pozisyonlarına istinaden filtreden geçirilip organize edilmektedir.
Özet (Çeviri)
This PhD by Architectural Design offers a different way of looking at architecture, conceiving it as a process in which being in a state of distraction provides the most fertile conditions for pursuing creativity. What follows is a series of experimental projects and ruminations that put this case for distractedness in the design process. I should point out that what I refer to as the Wild Fields of Architecture resides in what Hays and Trotter discuss as the fictional. These fields (hereafter WFoA) are not interested in offering critical views of other architectures to define themselves. This does not make it easy to give a precise definition of the WFoA, since they have no distinguishable physical aspects or boundaries. They only perform and deploy their reality through my attempts at unique, peculiarly creative acts of designing/making. And even then, the apparent realm of the WFoA can be easily distracted and displaced due to their degree of 'otherness'. Therefore this thesis will began with an inquiry into possible settings for the mechanisms of the WFoA in light of this sense of 'otherness'. The method I chose to explore this condition is to set up deliberate manipulations through a series of design projects. My research is particularly interested in embedding disruptions, vagaries, displacements and removals into these initial design encounters, and then observing their effects on whomever it is who participates in each of the experiments. Therefore my research is always a struggle, deeply situated within the mechanism of distraction, and hence also something that can be readily disintegrated and dispersed. For the purposes of this thesis, my series of design experiments are in this sense filtered and organised according to their respective positions with the state of 'otherness' that the WFoA allow.