Öğrenmeye yeni bir bakış: Cihaz,yer ve zamandan bağımsız (ubiquitous learning) bir öğrenme ortamı geliştirme çalışması
Learning a new perspective: Ubiquitous learning environment development study
- Tez No: 335271
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL DENİZ ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmada, Türkiye'de yaygın olan mobil cihazları kullanarak katılımcıların İngilizce kelime öğrenmelerine katkı sağlamak ve cihaz, yer ve zamandan bağımsız bir öğrenme ortamının nasıl tasarlanabileceği ile ilgili çıkarımlarda bulunmak için ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin İngilizce kelime bilgilerini artırmaya yönelik bir U-öğrenme ortamı geliştirmek ve katılımcıların değerlendirmelerini almak amaçlanmıştır. Araştırmada karma araştırma desenlerinden eş zamanlı çeşitleme stratejisi kullanılmış, nicel ve nitel veriler ayrı toplanarak analiz edilmiş, bulgular yorumlamada nitel ağırlıklı olacak şekilde birleştirilmiştir. Geliştirilen U-öğrenme ortamı, dijital öğrenme materyalleri ve gerçek öğrenme nesnelerini QR etiketler aracılığıyla birbirine entegre edilmesiyle günlük yaşam içinde gömülü öğrenme etkinliklerine tablet kullanılarak erişilen bir öğrenme ortamıdır. Araştırmada nicel veri toplama aracı olarak Kelime Kontrol Listesi (KKL) testi kullanılmıştır. Araştırmada nitel veri toplama aracı olarak, yarı yapılandırılmış katılımcı ve öğretmen görüşme formları kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutundaki veriler betimsel analiz ile nicel boyutundaki veriler ise frekans, yüzde değerlerinden ve Wilcoxon İşaretli Sıralar testi ve web analiz programlarından yararlanılarak analiz edilmiştir. Çalışma grubu ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak belirlenmiş ve katılımcıların mobil bir cihaza sahip olması ölçüt olarak kabul edilmiştir. Bu ölçüte göre, 11 kız ve 10 erkek olmak üzere toplamda 21 ilkokul dördüncü sınıf öğrencisi ve sınıfın İngilizce öğretmeni çalışma grubunu oluşturmuştur. Araştırmada öğrenme etkinlikleri düşük oranda tamamlanmasına rağmen, U-öğrenme ortamının katılımcıların İngilizce kelime bilgilerini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. Katılımcılar U-öğrenme ortamını kolaylıkla kullanabildiklerini, U-öğrenme ortamında eğlendiklerini, mutlu hissettiklerini ve bu nedenle uygulamayı beğendiklerini, U-öğrenme ortamını hem tablet kullanmada hem de İngilizce kelime bilgisi edinmede öğretici ve pekiştirici bulduklarını, İngilizce ve İngilizce dersleri dışında benzer etkinliklerle devam edilmesini istediklerini ifade etmişlerdir. Öğretmen ise, U-öğrenme ortamını eğitim için avantajlı olmadığını, zaman kaybı, dikkat dağınıklığı gibi nedenlerle dezavantajlarının fazla olduğunu, bu nedenle de kendi derslerinde kullanmak istemediğini ifade etmiş, ancak uygulamanın eğitimde yaygınlaşamayacağını vurgulamasına rağmen, içerik, kullanılan yöntem ve materyallere bağlı olarak benzer etkinliklerin farklı derslerde uygulanabileceğini söylemiştir. U-öğrenmenin Türkiye'de yeni bir alan olması nedeniyle, araştırmanın farklı U-öğrenme ortamlarının tasarlanmasıyla tekrar edilmesi, farklı öğrenme alanlarında farklı öğrenme teknik ve yöntemlerinin kullanılmasıyla U-öğrenme örneklerinin alanyazında arttırılması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to contribute participants' English word learning process, by regular mobile instruments used in Turkey, by developing a U-learning environment, which is device, place and time-independent, for 4th grade students in order to augment their English word capacity. This also involves to get participants' feedbacks regarding designed the environment. As a mixed type design concurrent variation strategy was used in this study and qualitative and quantitative data were analyzed separetly, emphasising mostly qualitative findings. This developed U-learning environment is an environment that is accessed through tablets within daily embeded learning activities where digital learning materials and the actual learning objects are integrated via QR tags. Word Control List (WCL) instrument was used to gather quantitative data and semi-structured interviews instrument was used to gather qualitative data. Qualitative data was analyzed by content analysis methods and quantitative data was analyzed by using frequencies, percentages, relevant sampling T-test, Wilcoxon signed rank test and web analysis programs. By using criterion sampling methods the study group consists of twenty-one 4ht grade students of whom are eleven girls and ten boys and one English teacher, were selected depending upon a creation of having a mobile instrument. Findings suggest that the U-learning environment positively affected the students? English word capacity whilst the students did not fulfill all the learning activities. Participants state they used this environment easily, had fun, enjoyed with the application. Further, participants found the environment instructional and it reinforced their learning capacity. They eventually expressed their desire to continue with similar activities for other lessons. However, the teacher of the class felt that the environment demands much time to adapt, its disadvantages are overwhelming than advantages and eventually leads to distractions. For these reasons, she is not willing to use this application in her lessons. Nevertheless she states similar activities would be more feasible to implement within other lessons regarding its content, methods and materials whilst emphasising this model would not become widespread in the educational system. In light of findings, it can be suggested that this environment ought to be retested by designing different U-learning environments as it is a nowel environment for Turkey along with using different learning techniques and methods in other learning environments.