Acil sağlık hizmetleri çalışanlarının KBRN tehditlerine yönelik risk algısı ve hazırlılık durumları arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between risk perception and prepadness of emergency health care workers towards CBRN threats
  1. Tez No: 820453
  2. Yazar: ZEYNEP TAZEARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYHUN BEREKETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İlk ve Acil Yardım, Healthcare Management, Labour Economics and Industrial Relations, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: KBRN-P Savunma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik ve Nükleer kelimelerinin baş harflerinden oluşan KBRN, bu maddelerin kaza veya kasıtlı olarak yayılmasıyla oluşan doğa ve insan sağlığı için zararlı olan durumları ele almaktadır. Olası bir KBRN tehdit ve tehlikesinde ortaya çıkabilecek mortalite ve morbiditenin azaltılmasında acil sağlık hizmetleri önemli bir yer edinmektedir. Bu kapsamda yapılan araştırmanın amacı KBRN olaylarında kritik öneme sahip acil sağlık hizmetleri çalışanlarının KBRN olaylarına yönelik risk algısını ölçmek ve olay öncesi hazırlık tutumları arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Araştırmanın evrenini Hatay ili sınırları içerisinde bulunan 112 acil sağlık hizmetleri istasyonları ile hastane acil servislerinde görev yapan acil sağlık hizmetleri çalışanları oluşturmaktadır. 383 kişiden oluşan örneklem grubuna KBRN olay yeri tehlikelerine yönelik risk algısı ve hazırlık ile ilgili 5'li likert ölçeğine dayanan anket formu yüz yüze anket tekniği kullanılarak uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler değerlendirilirken student t test ve tek yönlü ANOVA istatistiksel metotları kullanılmıştır. Katılımcıların KBRN tehlikelerine yönelik risk algısı ile KBRN olaylarına hazırlık tutumları arasındaki ilişkiyi test etmek için korelasyon analizi yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara bakıldığında erkek katılımcıların hazırlık durumu kadın katılımcılara göre anlamlı derece yüksek bulunmuştur. Bununla birlikte, KBRN eğitimi alan veya daha önce KBRN olayına müdahalede bulunan katılımcıların hazırlık durumunun pozitif yönde etkilendiği belirlenmiştir. Ayrıca, 112 acil sağlık hizmetleri çalışanlarının KBRN tehlikelerine yönelik risk algısı ve hazırlık durumlarının hastane acil servis çalışanlarına göre daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
CBRN consists of the initials of the words Chemical, Biological, Radiological and Nuclear and deals with the situations that are harmful to nature and human health, caused by the accidental or deliberate release of these substances. Emergency health services have a key role in reducing the mortality and morbidity that may arise in the event of a possible CBRN threat and danger. In this context, the aim of this research is to measure the risk perception of critically important emergency health services workers towards CBRN events and to evaluate the relationship between pre-event preparedness attitudes. The universe of the research consists of 112 emergency health services stations and emergency health services workers working in hospital emergency services within the borders of Hatay province. A questionnaire form based on a 5-point Likert scale about risk perception and preparedness for CBRN crime scene hazards was applied to the sample group of 383 people using face-to-face survey technique. The data obtained in the research were analyzed using the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 program. Student t test and one-way ANOVA statistical methods were used to determine statistical significance among groups. Correlation analysis was conducted to test the relationship between participants' risk perception towards CBRN hazards and their preparedness for CBRN events. The results showed that the readiness level of male participants was significantly higher than female participants. Besides, it was determined that the preparedness of the participants who received CBRN training or previously intervened in a CBRN event was positively affected. In addition, it has been determined that the risk perception and preparedness for CBRN hazards of 112 emergency health services workers was higher than hospital emergency service workers.