C226 nolu İnegöl şer'iyye siciline göre İnegöl'de sosyal ve ekonomik hayat
Social and economic life in İnegöl according to the İnegol sharia register record no: C 226
- Tez No: 820455
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL YAŞAYANLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Kent tarihi çalışmalarında başvurulacak en önemli kaynaklardan biri olan Şerʻiyye Sicilleri, tutulduğu dönemin ve bölgede yaşayan halkın gündelik hayatını, aile yapısını, yiyecek ve giyecek çeşitleriyle bunların fiyatlarını, mesleki hayatlarını tespit etmemize yardımcı olmaktadır. Bu tez Hudâvendigâr Vilayeti dahilindeki Ertuğrul Sancağı'na bağlı İnegöl Kazası'nın 20. yüzyıl başlarındaki sosyal ve ekonomik yapısının anlaşılması noktasında şerʻiyye sicili temelli bir çalışmadır. Tez çalışması hazırlanırken temel kaynak olarak 1907-1910 tarihlerini kapsayan C 226 numaralı İnegöl şerʻiyye sicil defteri kullanılmıştır. Defterde yer alan bilgiler, Başbakanlık Osmanlı Arşivi'nde İnegöl ile ilgili bulunan belgeler ve Hudâvendigâr Vilayeti Salnameleri'nde yer alan bilgilerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. İncelenen kaynaklardan ulaşılan bilgiler çerçevesinde 20. yüzyıl başlarındaki İnegöl Kazası'nın sosyo-ekonomik yapısı üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important sources to be consulted in urban history studies, the Sharia Records help us to determine the daily life, family structure, food and clothing types and their prices, and professional lives of the people living in the region and the period in which they were kept. This thesis is a study based on the Sharia Records in order to understand the social and economic structure of İnegöl District of Ertuğrul Sanjak within Hudâvendigâr Province in the early 20th century. While preparing the thesis, the main source of information was the İnegöl Sharia Records book numbered C 226 covering the dates 1907-1910. The information contained in the registry was examined in comparison with the documents related to İnegöl in the Prime Ministry Ottoman Archive and the information contained in the the yearbooks of Hudavendigar province. Within the framework of the information obtained from the sources examined, evaluations were made on the socio-economic structure of İnegöl Kazası in the early 20th century.