Kronik hepatit B hastalarında serum procollagen C-proteinase enhancer-1 düzeyinin belirlenmesi, hastaların klinik, demografik ve histopatolojik özellikleri ile serum procollagen C-proteinase enhancer-1 düzeyinin karşılaştırılması
Evaluation of serum procollagen c-proteinase enhancer A (PCPE-1) level as A fibrosis marker in patients with chronic hepatitis B
- Tez No: 480965
- Danışmanlar: PROF. DR. SEREN ÖZENİRLER MAYER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Karaciğer hastalıklarında biyopsi; tanı koymada, nekroinflamatuar aktivite derecelendirmesinde ve fibrozis evresinin belirlenmesinde altın standart yöntem olarak kabul edilmektedir. Karaciğer biyopsisi işleminin dezavantajları ve riskleri nedeni ile karaciğer fibrozisinin belirlenmesinde; serum belirteçleri, kombinasyon skor sistemleri, prosedürler ve görüntüleme teknikleri gibi bir takım invaziv olmayan yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada tedavi almamış kronik hepatit B hastalarında karaciğer fibrozisini belirlemede invaziv olmayan yöntem olarak serum procollagen C proteinase enhancer-1 ölçümünün ve fibrozis modellerinin tanısal değeri araştırılmıştır. Bu çalışmaya 126 KHB hastası ve 50 sağlıklı kontrol dahil edildi. Serum PCPE-1 düzey ELİSA yöntemi ile ölçüldü. Fibrozis modelleri ise orijinal makaledeki formüller ile hesaplandı. Fibrozis evresi İshak skorlama sistemine göre değerlendirildi. Karaciğer biyopsileri değerlendirildiğinde fibrozis skorları 40 hastada (%31.7) F0, 64 hastada (%50,8) F1-2, 22 hastada (%17,5) F3-6 olarak sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Liver biopsy has been considered the gold standard for diagnosing disease, grading necroinflammatory activity and staging fibrosis. Because of the disadvantages and risks of liver biopsy, several noninvasive process have been introduced for the assessment of liver fibrosis: serum biomarkers, combined scores, procedures and imaging techniques. In this study, we aimed to assess the diagnostic value of serum procollagen C- proteinase enhancer 1 (PCPE-1) as a non-invasive fibrosis marker in the treatment-naïve chronic hepatitis B (CHB) patients. Methods: This study included 126 patients with a diagnosis of CHB virus infection and 50 healthy controls. Fibrosis stage and necroinflammatory activity were assessed in liver biopsy specimens. Fibrosis stage was determined using Ishak's scoring system. Procollagen C-proteinase enhancer 1 level was measured by ELISA assay; and aspartate aminotransferase to platelet ratio index (APRI) and FIB-4 indexes were calculated using the formulas taken from previous publications. Results: The fibrosis stages identified upon liver biopsy was F0 in 40 patients (31.7%), F1-2 in 64 (50.8%) and F3-6 in 22 (17.5%).