Failed to cooperate: The US-China rivalry in the time of Covid-19 pandemic
Başarısız işbirliği: Covıd-19 pandemisi döneminde ABD-Çin rekabeti
  1. Tez No: 820468
  2. Yazar: HEBA TURKMANİ
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. WAHABUDDİN RAEES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bu araştırmanın amacı, bozulan Çin-Amerikan ilişkilerinin genel olarak Dünya Sağlık Örgütü ve özelde Küresel Covid-19 pandemisi üzerindeki etkileri ile birlikte çatışmanın nedenlerini, tırmanışını ve yönetimini araştırmak, analiz etmek ve cevaplar sunmaktır. Cevapları üretmek için kullanılan yöntem nitel yöntem olup, yayınlanmış kitaplar, özel dergi ve gazete makaleleri, hükümet verileri, yetkili bir üst düzey resmi ifadesi ve bir demeç şeklinde güvenilir, özgün kaynaklardan maksimum düzeyde yararlanır. Tez, konulara doğrudan dâhil olanların alıntıları da dahil olmak üzere birincil ve ikincil veri toplamayı kullanır. Trump Yönetiminin DSÖ'nün performansından, şeffaflığın olmamasından ve giderek Amerika'nın düşmanı haline gelen Çin'e taraflı davranmasından rahatsız olduğu sonucuna varıldı. Ayrıca, etkilenenlerden biri de ABD Hükümetinin imajıdır, bununla birlikte bir uzman fon kesintisinin gelecekte ABD'ye uluslararası kuruluşlar üzerinde daha fazla nüfuz kazandırabileceğini öne sürmüştür. Bunun anlamı, DSÖ'nün fonunun kesilmesinin Çin dışında herkes için olumsuz sonuçlar doğurmasıdır. ABD'nin, sorumsuz ve zalim olarak eleştirildikten sonra Biden'ın yönetiminde DSÖ'ye yeniden katılmasının nedeni budur. ABD-Çin ilişkilerinde stratejik, ekonomik ve siyasi tüm açılardan, geçmişte ve yakın zamanda yaşanan tırmanışa Çin'in agresif haksız ticaret, askeri yığınak ve fikri mülkiyet hırsızlığı uygulamalarının neden olduğu bulunmuştur. Ancak kesin olan tek bir şey var, o da ABD, Çin'i savuşturma gayretiyle diğer büyük güçlerle ortaklık kurarken her iki taraf da gerginliği tırmandırdı. Bu eğilim, gümrük tarifeleri her iki ulus tarafından uygulanmaya devam ettiği sürece öngörülebilir gelecekte bir değişiklik olmayacağı anlamına gelir. Dolayısıyla, gizli veya açık gerginliklerle birlikte mevcut durumda bir değişiklik yok gibi görünmektedir. Çatışmanın yönetimine gelince, kelimenin gerçek anlamıyla, yani diplomasi ve sosyal beceri çabalar açısından, çok az çaba sarf edildi ve doğal olarak bahsetmeye değer hiçbir iyi sonuç elde edilmedi. Ancak bu tez, çatışma çözümü ve yönetim stratejilerini daha geniş bir perspektiften incelemektedir. Kötü çatışma yönetimi açısından sonuç, ABD güdümündeki ilgili ülkelerin, çatışmayı kimsenin çıkarına olmayacak çirkin bir çatışmaya dönüşmesini önlemek için daha agresif kontrol yöntemlerini seçmesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
It is both apt and relevant to include content on the theory of Realism in global international relations – an approach of political science, statesmanship and diplomacy that has influenced war and peace over the centuries and continues to do so today. In fact, the current Chinese-US conflict may be characterised by Realism more than any other school of thought. One cannot help but wonder why the US and Chinese government did not live up to the expectations of other nations and world citizens who would love to see them share their immense resources and collaborate on fighting the new, threatening Covid-19 disease, by sharing information and expertise, working on a vaccine-producing program, and planning together. That, unfortunately, did not transpire. The purpose of this research is to explore,analyse, and provide answers on why the Chinese-American relations deteriorated in the World Health Organization, in general, and the Global Covid-19 pandemic. In addition, I analyse the reasons for the conflict, its escalation, and management. The methods used for producing the answers utilise the qualitative method, making maximum use of reliable, authentic resources in the form of published books, specialised magazine and newspaper articles, government data, an authoritative highlevel official testimony, and a speech. Content and thematic methods have been used, and the trustworthiness of the data thus established. The thesis uses primary and secondary data collection, including quotes of those directly involved in the issues.