Geçirilmiş sezaryen öyküsü olan 10-24. gebelik haftasındaki gebelerin gebeliklerinin sonlandırılmasında; tek başına misoprostolün, tek başına servikal balonunun ve misoprostol ile servikal balonun birlikte uygulandığı tedavilerin etkinliğinin karşılaştırılması
10-24. in the termination of pregnancies of pregnant women with a history of previous cesarean section; comparison of the efficacy of misoprostol alone, cervical balloon alone, and misoprostol and cervical balloon combined treatments
  1. Tez No: 820495
  2. Yazar: MEHMET ALİ BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM SAPMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 10.-24. haftalardaki geçirilmiş sezaryen öyküsü olan, gebeliklerin sonlandırılmasında tek başına Misoprostol uygulanan, tek başına servikal balon uygulanan ve misoprostol ile servikal balonun beraber uygulandığı gebelerin tedavilerinin başarılarını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, 01.01.2022 – 31.12.2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Perinatoloji Servisi'nde yatışı olan ve geçirilmiş sezaryen öyküsü olan 10.-24. gebelik haftasında maternal veya fetal nedenlerle terminasyon kararı alınan ve terminasyon yapılan gebelerin çalışmaya dahil edildiği, 94 hastanın verilerinin retrospektif incelendiği kesitsel bir çalışmadır. Hastalar, Grup 1, misoprostol uygulanan; Gup 2 servikal olgunlaştırıcı balon uygulanan; Grup 3 misoprostol ile servikal olgunlaştırıcı balonun birlikte uygulandığı üç grup şeklinde ayrıldı. Geçirilmiş sezaryeni olan hastalarda terminasyon için uygulanan yöntemin seçiminde gebelik materyalinin tahliyesi için seçilen yöntemin etki süresini ve oluşabilecek komplikasyonları karşılaştırmak, komplikasyonu en az ve tahliye süresi en kısa olan yöntemi bulmak ve rutin kullanımını önermek amacıyla bu çalışma planlandı. 48 saat süresünce vajinal yoldan abort gerçekleşmezse yöntem başarısız kabul edildi. Çalışmamızda bağımsız üç grup olup denek sayısı Grup 2 ve Grup 3'te 30 dan az olduğu için gruplar arası karşılaştırmada Kruskal Wallis Varyans analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to investigate the success of the treatment of pregnant women with a history of previous cesarean section at 10-24 weeks, misoprostol applied in termination of pregnancies, cervical balloon applied and misoprostol and cervical balloon applied together. Materials and Methods: The study was conducted between 01.01.2022 and 31.12.2022 in the Perinatology Service of Health Sciences University Adana City Training and Research Hospital and who had a previous cesarean section history at 10.-24. weeks of gestation for maternal or fetal reasons and who were terminated. This is a cross-sectional study in which pregnant women were included in the study and the data of 94 patients were retrospectively analyzed. Patients, Group 1, administered misoprostol; Group 2 cervical ripening balloon applied; Group 3 was divided into three groups in which misoprostol and cervical ripening balloon were applied together. This study was planned in order to compare the duration of effect and possible complications of the method chosen for the evacuation of pregnancy material in the selection of the method applied for termination in patients with previous cesarean section, to find the method with the least complication and the shortest evacuation period, and to recommend its routine use. If vaginal abortion did not occur within 48 hours, the method was considered unsuccessful. Since there were three independent groups in our study and the number of subjects was less than 30 in Group 2 and Group 3, Kruskal Wallis analysis of variance was applied for comparison between groups.