Çocuklarda demir eksikliği anemisi tedavisinin ailenin sosyoekonomik durumu ve beslenme ile ilişkisi
The relationship between the treatment of iron deficiency anemia in children and the socioeconomic status of the family and nutrition
- Tez No: 820499
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNSAL ÖZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Çalışmamızda demir eksikliği anemisi tedavisinde ailenin sosyoekonomik durumu ve beslenme ilişkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Hastalar ve Yöntem: Çalışmamız Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları AD, Çocuk Hematoloji Polikliniğine 01 Ocak 2018- 01 Mart 2023 tarihleri arasında başvuran, 6 ay-18 yaş aralığındaki demir eksikliği anemisi tanısı almış olguların Hastane Bilgi Yönetim Sistemi Kayıtları üzerinden anamnez bilgileri ve bilgi formu kullanılıp retrospektif olarak yapılmıştır. Bulgular: Toplam 251 hastanın %56,6'ı kız, %43,4'u erkek idi. Hastaların yaş dağılımına bakıldığında olguların %30,3'u 6 ay-2 yaş aralığında olduğu görüldü. Hastaların %51'i tedaviyi uygun kullanan, % 49'u uygun kullanmayan grupta yer aldı. Bir ay süreyle 4 mg/kg/gün demir tedavisi uygulandıktan sonra hastaların tedavi öncesi ve sonrası eritrosit parametrelerinin gruplar arasında karşılaştırılması yapıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to investigate the relationship between socioeconomic status of the family and nutrition in the treatment of iron deficiency anaemia. Patients and Methods: Our study was conducted retrospectively by using anamnesis information and information form on the Hospital Information Management System Records of patients aged between 6 months and 18 years diagnosed with iron deficiency anaemia who were admitted to Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Paediatrics, Paediatric Haematology Outpatient Clinic between 01 January 2018 and 01 March 2023. Results: Of a total of 251 patients, 56.6% were female and 43.4% were male. When the age distribution of the patients was analysed, 30.3% of the patients were between 6 months and 2 years of age. 51% of the patients were in the group who used the treatment appropriately and 49% were in the group who did not use the treatment appropriately. After 4 mg/kg/day iron treatment for one month, erythrocyte parameters of the patients before and after treatment were compared between the groups.