Fetosit önerilen gebe ve eşinin kararlarını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investigation of factors affecting the decisions of the pregnancy and his wife which is recommended with fetoside
- Tez No: 820519
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Gebelik döneminde yapılan taramaların sonuçları bebeğe ilişkin normal olmayan bulgular verebilmektedir. Bu alanın uzmanlarından oluşan konsey toplantıları ile maternal ve fetal açıdan değerlendirmeler yapılmakta ve sonuçlar doğrultusunda ailelere tıbbi terminasyon önerilebilmektedir. Bu araştırmada tıbbi terminasyon önerisi yapılan ailenin kararını etkileyen faktörler incelenmiştir. Tanımlayıcı olarak yapılmış olan araştırmanın verileri bir kamu hastanesinin prenatal tanı ve tedavi ünitesine 1 Temmuz – 31 Aralık 2021 tarihleri arasında gelen gebeler ve eşlerinden toplanmıştır. Araştırmanın evrenini, belirtilen tarihlerin arasında fetosit önerilen 329 gebenin tümü oluşturmuş olup örneklem seçilimine gidilmemiştir. Veri toplama aracı olarak, gebe ve eşlerinin sosyo-demografik özelliklerini ve gebeliğin devamı veya sonlandırılmasında etkili olan faktörleri belirlemeye yönelik soruları içeren anket formu kullanılmıştır. Yapılan konsey toplantıları sonrasında ailelerin 120'si gebeliğe devam etme kararı alırken, 209'u gebeliğini fetosit ile sonlandırma kararı almıştır. Gebelerin yaş ortalaması 27,71, eşlerin yaş ortalaması 31,43 olarak hesaplanmıştır. Fetosit kararı alan ailelerin bebeğinde %69,9'unun bebeğinde yaşam beklentisi kısa, %18,7'sinin bebeğinde fiziksel ve zihinsel engel beklentisi yüksek, gebeliğe devam kararı veren gebelerin %53,2'sinin bebeğinde yaşam belirtisi kısa, %27,1'inin bebeğinde hem fiziksel hem zihinsel engel beklentisi yüksek olduğu belirlenmiştir. Ebeveynlerin fetosit ile gebeliğini sonlandırma kararı almalarında etkili olan faktörler arasında gebelerin kendi istekleri (%43,06), sağlık çalışanlarından alınan bilgiler (%22,0), aile büyüklerinin ve eşinin istemesi (%14,83), gebenin kendi sağlığının bozulma ihtimali (%11,0) yer almaktadır. Gebeliğe devam etme kararı alanlarda teşhisin yanlış konulduğu düşüncesi (%39,99), gebeliği sonlandırmanın günah olduğu (%24,16), bebeğin hasta, sakat olma ihtimalinin düşük olduğunun düşünülmesi (%16,66), aile büyükleri ve gebenin eşinin bebeği doğurmasını istemesi (%10,83) gibi sebeplerin yer aldığı belirlenmiştir. Sonuç olarak, fetal anomali sebebiyle fetosit önerilen eşlerin fetosit yaptırma kararı verenlerin kendi tercihleri olduğu ve bu tercihlerinde en çok sağlık çalışanlarından alınan bilgilerin etkili olduğu gebeliğin devamına karar veren eşlerde ise teşhiste yanılma olasılığı düşüncesinin etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The results of the scans performed during pregnancy may give abnormal findings regarding the baby. With the council meetings consisting of experts in this field, maternal and fetal evaluations are made and medical termination can be recommended to families in line with the results. In this study, the factors affecting the decision of the family to whom medical termination was proposed were examined. The data of the descriptive study were collected from pregnant women and their spouses who came to the prenatal diagnosis and treatment unit of a public hospital between 1 July and 31 December 2021. The population of the study consisted of all 329 pregnant women who were recommended fetocide between the specified dates, and no sample selection was made. As a data collection tool, a questionnaire form was used to determine the socio-demographic characteristics of pregnant women and their spouses and the factors that affect the continuation or termination of pregnancy. After the council meetings, 120 of the families decided to continue the pregnancy, while 209 of them decided to terminate their pregnancy with fetocide. The average age of the pregnant women was 27.71 and the average age of the spouses was 31.43. The life expectancy of the babies of %69.9 of the families who decided on fetocide was short, the expectation of physical and mental disability is high in the babies of %18.7, the life signs of the babies of %53.2 of the pregnant women who decided to continue the pregnancy were short, %27.1 It was determined that the expectation of both physical and mental disability in the of baby. Among the factors that affect the decision of the parents to terminate the pregnancy with fetocide are the wishes of the pregnant women (%43.06), the information obtained from the health professionals (%22.0), the wishes of the family elders and their spouses (%14.83), the possibility of the pregnant's own health to deteriorate (%11.0). Those who decided to continue the pregnancy thought that the diagnosis was made incorrectly (%39.99), that terminating the pregnancy was a sin (%24.16), that the baby was ill or that the probability of being disabled was low (%16.66), that the family elders and the pregnant's spouse caused the baby to give birth to the baby. It was determined that there were reasons such as wanting to do it (%10.83). As a result, it was determined that the spouses who were recommended fetocide due to fetal anomaly were the preference of those who decided to have fetocide done, and the information obtained from health professionals was the most effective in these preferences, and the most effective one in this regard was thought. The possibility of being wrong in the diagnosis was effective in spouses who decided to continue the pregnancy.