Investigating the performance of a PV-driven VRF system using cold thermal storage in Mediterranean climate
Akdeniz ikliminde soğuk termal depolama kullanarak PV destekli VRF sisteminin performansının incelenmesi
  1. Tez No: 820522
  2. Yazar: AHMAD ITANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKILLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Soğutma talebi, artan küresel sıcaklıklar nedeniyle arttı ve elektrikle çalışan ve termal olarak tahrik edilen güneş soğutma sistemlerine olan ilgiyi artırdı. Termal tahrikli sistemler, soğutma için minimum 20 ton kapasiteyle sınırlandırılmış ve güneş enerjisi olmadan yedek ısıtma veya elektrikli soğutma gerektiren güneş termal toplayıcıları ve emme soğutucuları kullanır. Fotovoltaik panellerle çalışan elektrikle çalışan sistemler, mevcut klimaya ve daha küçük soğutma kurulumlarına uygundur. Bu çalışma, 300m ² Adana villada neredeyse sıfır enerji soğutmayı hedefleyen, soğuk faz değişim malzemesi termal depolama ile eşleştirilmiş bir fotovoltaik güneş enerjili elektrikle çalışan değişken soğutucu akışkan akış sistemini inceliyor.“Tasarım Oluşturucu”programı kullanılarak, Türk Termal Yalıtım (TS825) Gereksinimlerine uygun olarak temel ve optimize edilmiş enerji modelleri oluşturulmuştur. Modeller yıl boyunca soğutma enerji oranları için karşılaştırıldı. Depolama zorluğu, düşük maliyetli soğuk termal depolamanın araştırılmasına, kısa ömürlü maliyetli pillerin azaltılmış başlangıç giderleri ve yük değişimi ile karşılanmasına yol açtı.
Özet (Çeviri)
The demand for cooling has surged due to rising global temperatures, prompting interest in solar cooling systems categorized as electrically driven and thermally driven. Thermally driven systems employ solar thermal collectors and absorption chillers for cooling, constrained to a 20-ton minimum capacity and requiring backup heating or electric cooling without solar energy. Electrically driven systems, powered by photovoltaic panels, suit existing air conditioning and smaller cooling setups. This study examines a photovoltaic solar electrical-driven variable refrigerant flow system paired with cold phase change material thermal storage, targeting nearly zero-energy cooling in a 300m² Adana villa. Using the“Design Builder”program, baseline and optimized energy models were built, adhering to Turkish Thermal Insulation Requirements. Models were compared for year-round cooling energy rates. The challenge of storage led to investigating cost-effective cold thermal storage, countering short-lived costly batteries with reduced initial expenses and load-shifting. The research aims to optimize PV panel area and electrical/thermal storage using the“Hooke and Jeeves”technique.