Yaratıcı drama ve orff temelli hazırlanan eğitim programının ergenler üzerinde sosyal görünüş kaygısı ve öznel iyi oluş düzeylerine etkisi
The effect of creative drama and orff-based education program on social appearance anxiety and subjective well-being levels on adolescents
  1. Tez No: 820521
  2. Yazar: ULYA TEKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE GÜLRİZ AKAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma hazırlanan yaratıcı drama ve Orff temelli eğitim programının ergenlerde sosyal görünüş kaygı düzeylerini azaltmayı ve öznel iyi oluş düzeylerini arttırmayı hedeflemiştir. Araştırmada ön test son test kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma grubunu 14-15 yaş grubundan 58 öğrenci oluşturmaktadır. Deney ve kontrol grubu olarak gerçekleştirilen çalışmada hazırlanan yaratıcı drama ve Orff temelli programla eğitim alan 29 öğrenci ve normal eğitimine devam eden 29 öğrenci yer almaktadır. Deney grubunda olan öğrencilere haftada 1 kez olmak üzere, her bir oturum 90 dakika sürecek şekilde 10 hafta boyunca eğitim programı uygulanmıştır. Eğitim programında toplam 40 etkinlik ve 11 materyalden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin öznel iyi oluş düzeylerini tespit etmek amacıyla“Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği”, sosyal görünüş kaygılarını tespit etmek amacıyla“Sosyal Görünüş Kaygı Ölçeği”ve öğrencilerin sosyo-demografik bilgilerini saptamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanan“Demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Veriler SPSS 25 paket program kullanılarak elde edilen verilerle deney ve kontrol grubunun karşılaştırılmasında Mann Whitney U testi, bağımlı iki grubun ön test-son test karşılaştırılmasında ise Wilcoxon testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to reduce the social appearance anxiety levels and increase the subjective well-being levels of adolescents in the creative drama and Orff-based education program. Experimental design with pretest posttest control group was used in the research. The study group consists of 58 students in the 14-15 age group. There were 29 students who were educated with the creative drama and Orff-based program prepared in the study, which was carried out as an experimental and control group, and 29 students who continued their normal education. The students in the experimental group were given an education program once a week for 10 weeks, each session lasting 90 minutes. The training program consists of a total of 40 activities and 11 materials. The“Adolescent Subjective Well-Being Scale”was used to determine the Subjective Well-Being levels of the students, the“Social Appearance Anxiety Scale”to determine the social appearance anxiety, and the“Demographic Information Form”prepared by the researcher to determine the socio-demographic information of the students as data collection tool. The Mann Whitney U test was used to compare the data obtained by using the SPSS 25 package program with the experimental and control groups, and the Wilcoxon test was used for the pretest-posttest comparison of the two dependent groups.As a result of the research, it was seen that the subjective well-being levels of the participants in the creative drama and Orff-based training program, and the“Adolescent Subjective Well-Being”scale used increased the scores of the sub-dimensions of satisfaction with family relationships, life satisfaction, positive emotions and relationships with significant others, and decreased their social appearance anxiety.