Flüt eğitiminde dil tekniklerinin öğretimine yönelik durum analizi
A situation analysis on teaching tongue techniques in flute education
- Tez No: 820534
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCE COŞKUN ŞENTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, flüt eğitiminde kullanılan dil tekniklerinin öğretimine yönelik var olan durumun analiz edilmesini amaçlamaktadır. Betimsel temelli nitel bir çalışma olan araştırmada; nitel araştırma yöntemlerinden «Durum Çalışması Deseni» kullanılmış ve bu doğrultuda veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'deki Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Anabilim dallarında görev yapmakta olan flüt eğitimcileri oluşturmaktadır. Araştırmada özellikle bir örnekleme yöntemi tercih edilmemiş ve evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Buradan hareketle araştırma izni alınan üniversitelerin Eğitim Fakülteleri Müzik Eğitimi Anabilim dallarında görev yapmakta olan tüm flüt eğitimcilerine ulaşılmış ve araştırmaya gönüllü olarak katılmak isteyen 12 flüt eğitimcisi ile araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında veri toplama aracı olarak görüşme tekniği ile yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formlarında; dil tekniklerinin öğretimine yönelik kullanılan metotların, dil tekniklerinin öğretiminde uygulanan yöntemlerin, eğitim sürecinde karşılaşılan problemlerin tespit edilmesine yönelik sorulara yer verilmiştir. Bu kapsamda hazırlanan görüşme soruları öncelikle alan uzmanlarına sunularak uzmanların görüşleri alınmış ve dönütler doğrultusunda sorular yapılandırılarak araştırmaya ilişkin yarı yapılandırılmış görüşme formuna son hali verilmiştir. Formun son hali gerekli resmi izinleri alınmış olan kurumların müzik eğitimi anabilim dallarında görev yapmakta olan flüt eğitimcileri ile online olarak çevrimiçi görüntülü görüşme platformlarında (zoom vb.) görüntülü olarak gerçekleştirilmiş oturumda uygulanmış ve görüşmeler kayıt altına alınmıştır. Görüşme formu ile elde edilen veriler içerik analiziyle analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; araştırmaya gönüllü olarak katılan on iki katılımcıdan tamamının dil teknikleri konusuna önem verdiği, katılımcıların flüt dersi program içeriğinde dil teknikleri konusuna sekiz dönem boyunca yer verdiği, bazı katılımcının dil tekniğinin öğretiminde“gösterip yaptırma yöntemi”kullandığı, bazı katılımcıların ise“anlatım yöntemi”ni kullandığı, flüt eğitimcilerinin bir çoğunun dil tekniğinin öğretiminde materyal kullanmadığı, kullananların ise“diş maketi”,“ayna”“anatomi atlasları ve 3D modellemeler”kullandığı, flüt eğitimcilerinin çoğunlukla“tu”,“tu-ku”,“tu-ku-tu”hecelemelerini tercih ettiği, dil tekniğinin öğretiminde kaynak kitap olarak en çok“Taffanel”metodunun tercih edildiği ve hiçbir eğiticinin Türkçe metot kullanmadığı, dil teknikleri konusu kapsamında karşılaşılan problemlerin sıklıkla“el ve dil koordinasyonundan”kaynaklandığı belirlenmiştir. Araştırmanın; dil tekniklerinin öğretimine yönelik eğitim süreçlerinde karşılaşılan problemleri tespit etmesi, bu problemlerin çözümüne yönelik önerilerde bulunması, dil tekniklerinin çalışılmasına yönelik kullanılan metotların saptanması ve bu kapsamda flüt eğitiminde dil çalışmalarının önemine dikkat çekmesi açısından literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze the existing situation regarding the instruction of language techniques used in flute education. It was a descriptive-based qualitative study conducted using the“Case Study Pattern,”one of the qualitative research methods; therefore, a semi-structured interview form was prepared as the data collection tool. The population of the study consisted of flute teachers teaching in the Departments of Music Education of the Faculties of Education in Turkiye. In the research, a specific sampling method has not been preferred, and an attempt has been made to reach the entire population. Accordingly, all flute teachers teaching in the Departments of Music Education affiliated with the Faculties of Education at the universities that approved the study were contacted, and the study was conducted with 12 flute teachers who voluntarily agreed to participate. Within the scope of the study, the interview technique and a semi-structured interview form were used as the data collection tools. The semi-structured interview forms included questions aimed at determining the methods used and implemented for teaching tongue techniques, as well as the problems encountered during the teaching process. The interview questions prepared in this context were initially consulted with field experts for their opinions. The questions were structured according to the feedback obtained, and the final version of the semi-structured interview form used in the study was prepared. The final version of the form was administered to the flute teachers teaching in the departments of music education affiliated with the institutions, which provided the required official permissions, in a video session, and the interviews were recorded. The data obtained with the interview form were analyzed by content analysis. The study concluded that all twelve participants who voluntarily took part in the study emphasized the importance of tongue techniques. The participants included the topic of tongue techniques in the flute curriculum for eight semesters. Some participants used the“demonstration method”while others used the“lecturing method”to teach tongue techniques. Most of the flute teachers did not utilize teaching materials for tongue technique instruction. Among those who used materials, dental models, mirrors, anatomy atlases, and 3D models were the preferred options. The syllables“tu, tu-ku, tu-ku-tu”were commonly used by flute teachers. The“Taffanel”sourcebook was the most frequently used resource for teaching tongue techniques. None of the teachers employed Turkish methods, and the problems encountered in relation to tongue techniques were often attributed to issues with hand and tongue coordination. It is believed that the study will contribute to the literature in terms of identifying the problems encountered in the education processes for the teaching of tongue techniques, recommendations for the solution of these problems, determining the methods used for teaching tongue techniques, and drawing attention to the importance of tongue practices in flute education in this context.