Analysis and examination of floating photovoltaic power systems according to power and efficiency parameters
Yüzer fotovoltaik güç sistemlerin güç ve verimlilik parametreleri açısından incelenmesi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 820535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH HAKAN YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Teknolojik gelişmeler ve nüfusun hızla artması global olarak enerji ve suya olan talebi artırırken, salgın ve savaş gibi global krizler maliyetlerin de önemli ölçüde artmasına neden oldu. Yüzen fotovoltaik güç sistemleri su yüzeylerine kurulan, suyun buharlaşmasını engelleyerek su tasarrufu sağlayan, yosunlaşmayı engelleyerek su kalitesini artıran, kara tabanlı PV sistemlere göre arazi maliyetlerinin ortadan kalkması ile enerji maliyetini büyük ölçüde düşüren ve negatif sıcaklık katsayısına sahip panellerin verimliliğini suyun soğutucu etkisiyle artıran yenilenebilir enerji tabanlı bir sistemdir. Su yüzeylerine kurulan FPV sistemleri için en uygun yerler hidroelektrik santralleri için kurulan barajlardır. Bu çalışmada yüzer ve kara tabanlı PV sistemlerin güç ve verimlilik açısından karşılaştırılması amacıyla kurulan değişik açı ve soğutma özeliklerine sahip 5 farklı kurulum Almus Baraj Gölü'nde test edildi. Veriler analiz edilerek sıcaklık, güç ve verimlilik açısından değerlendirildi. FPV panel yüzey sıcaklığı kara tabanlı PV panelden 10.3 derece daha düşük ölçüldü. FPV panelin çıkış gücü 5.9 W iken verimliliği kara tabanlı PV panelden %1.77 kadar daha yüksek hesaplandı. FPV sistemlerinin su yüzeylerine kurulması çevresel, ekonomik ve termoelektrik etkileri nedeniyle mevcut PV sistemlere göre önemli bir avantaj sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
While the technical developments and rapid increase in population have significantly increased the demand for energy and water globally, global crises such as Covid-19 pandemic and the Russian- Ukrainian war have caused costs to increase significantly. Floating photovoltaic power system is a strategy to harvest solar power. Floating photovoltaic power systems are installed on water surfaces, they save water by preventing water evaporation, increase water quality by preventing algae bloom, reduce energy costs by eliminating land costs compared to land-based PV systems, and increase the efficiency of panels with lower temperature coefficient due to the cooling effect of water. The most suitable place for FPV systems to be installed on is dams built for hydroelectric power plants. In this experiment, five different installations at different inclination angles and cooling techniques in the Almus dam lake were installed to compare floating and land-based PV systems in terms of power output and operating temperature. The data was analyzed and evaluated in terms of temperature, power output and efficiency. The FPV panel surface temperature was recorded to be 10.3 degrees lower than the land-based PV panel at the same inclination angle. Output power of FPV panel was 5.9 watts higher than land-based panels at the same inclination angle. The floating panel efficiency was 1.77% higher than the land-based PV panel. The findings of this study firmly establish the superiority of floating photovoltaic panels over land-based systems. The enhanced energy output and efficiency highlight the potential of floating solar solutions in meeting the escalating energy demand while conserving land resources.