Sivas Hayranlı- Haliminhanı lokalitesi paleoekolojik özellikleri
Paleoecological features of Sivas Hayranlı- Haliminhanı location
- Tez No: 820562
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEM ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kazı alanlarından çıkarılan makro ve mikro fosiller paleoekolojik ortamı anlama konusunda birinci dereceden öneme sahiptir. Ülkemiz bulunduğu konum itibarıyla önemli bir fosil yatağı konumundadır. Her canlı dönem dönem farklı anatomik değişikliklere maruz kalmış ve yaşadığı dönemin şartlarına adaptasyon göstermiştir, adapte olamayanların ise zaman içinde nesli tükenmiştir. Araştırmaya konu olan Haliminhanı-Hayranlı lokalitesinde 2002-2009 yılları arasında kazılar gerçekleşmiş olmasına karşın hala bilimsel çalışmaları devam etmektedir. 2002 yılından günümüze kadar Equidae, Rhioncerotidae, Bovidae, Carnivora, Suidae, Proboscidea, Giriffidae ve küçük memeliler gibi birçok familyaya ait fosil parçalar bulunmuştur. Elde edilen fosillerden yola çıkarak lokalitenin yaşı MN11-MN12 olarak belirlenmiştir. Elde edilen sonuç jeolojik devirlerden Miyosen döneme işaret etmektedir. Miyosen dönem yalnızca bu lokalite için değil tüm Anadolu için çok önemlidir. Meydana gelen iklim değişikliği ve doğal afetlerin etkisiyle birlikte hayvan göçlerinin Anadolu hattıyla gerçekleşmesi bu önemi artırır nitelikte olmuştur. Elde edilen fosil yaşlarının saptanmasıyla birlikte paleo-çevre ve paleoekolojik koşullar daha net anlaşılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The macro and micro fossils recovered from the excavation sites are of primary importance in understanding the paleoecological environment. Our country is an important fossil deposit due to its location. Every living creature has been exposed to different changes from time to time and adapted to the conditions of the period in which it lived, and those that could not adapt became extinct. Although excavations were carried out in the Haliminhanı-Hayranlı locality between 2002-2009, scientific studies are still continuing. Since 2002 until today, fossil fragments belonging to many families such as Equidae, Rhioncerotidae, Bovidae, Carnivora, Suidae, Proboscidea, Giriffidae and small mammals have been found. Based on the fossils obtained, the age of the locality was determined as MN11-MN12. The obtained result points to the Miocene period among the geologic periods. The Miocene period is very important not only for this locality but also for the whole Anatolia. The fact that the animal migrations that occurred due to the climate change and natural disasters took place along the Anatolian line has increased this importance. With the determination of the fossil ages obtained, paleoenvironmental and paleoecological conditions can be understood more clearly.