Üniversite öğrencilerinde oyun bağımlılığı ve narsisizm arasındaki ilişkinin incelenmesi: SCÜ örneği
Investigation of the relationship between game addiction and narcissism in university students: The case of SCU
  1. Tez No: 869579
  2. Yazar: AYSU TARAKCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACI HASAN SAF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Psikoloji, Public Relations, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinde dijital oyun bağımlılığı ve narsisizm ile ilişkisinin incelenmesidir. Araştırmada ilk olarak bağımlılık kavramı incelenerek, bir davranış bozukluğu olarak kategorize edilen dijital oyun bağımlılığı ele alınmıştır. Dijital oyunları, internet olsun veya olmasın teknolojik araçlarla (bilgisayar, tablet, telefon, oyun konsolu) oynanabilen oyunlar olarak tanımlamak mümkündür. Dijital oyun bağımlılığı ise, kısaca bireylerin oyun oynama süresini azaltmaması ve sürekli oyun oynama isteği olarak tanımlanabilmektedir. Dijital oyun bağımlılığının olumsuz etkileri arasında yer alan narsisizm araştırmanın ikinci bölümünü oluşturmaktadır. En genel tanımı ile narsisizm kendini sevme ve kendine hayranlık gösterme durumudur. Araştırmanın ikinci bölümünde narsisizm kavramı, narsisizm türleri ve narsisizm üzerine yapılan çalışmalar incelenerek araştırma kısmına geçilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan betimsel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Araştırma evrenini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde eğitim gören öğrenciler oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise, basit örnekleme yoluyla ulaşılan üniversitenin 17 fakültesinde okuyan 19-26 yaş ve üzeri gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Çalışmaya 199 (%37,8) kadın, 327 (%62,2) erkek olmak üzere toplam 526 öğrenci katılım sağlamıştır. Veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Anketler Google Forms üzerinden katılımcılara ulaştırılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 22 (Statistical PackageforSocialSciences) programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine digital game addiction and its relationship with narcissism in university students. Firstly, the concept of addiction was examined and digital game addiction, which is categorized as a behavioral disorder, was discussed. It is possible to define digital games as games that can be played with technological devices (computer, tablet, phone, game console) with or without internet. Digital game addiction, on the other hand, can be briefly defined as the inability of individuals to reduce their game playing time and the desire to play games continuously. Narcissism, which is among the negative effects of digital game addiction, constitutes the second part of the research. With the most general definition, narcissism is the state of self-love and self-admiration. In the second part of the research, the concept of narcissism, types of narcissism and studies on narcissism were examined and the research part was started. Descriptive research method, which is one of the quantitative research methods, was used in the research. The research population consists of students studying at Sivas Cumhuriyet University. The sample group consists of voluntary participants aged 19-26 years and over, studying in 17 faculties of the university reached through simple sampling. A total of 526 students, 199 (37.8%) female and 327 (62.2%) male, participated in the study. A questionnaire was used as a data collection tool. The questionnaires were delivered to the participants via Google Forms. The data obtained were analyzed in IBM SPSS Statistics 22 (Statistical PackageforSocialSciences) program.