Liderlik tarzının örgütsel inovasyon ve örgütsel performans ilişkisi üzerindeki rolü
The role of leadership style on the relationship between organizational innovation and organizational performance
  1. Tez No: 820574
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı örgütsel inovasyon, örgütsel performans, dönüşümcü liderlik tarzı ve etkileşimci liderlik tarzı arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmada örgütsel inovasyonun örgütsel performans üzerindeki etkisi incelenmiştir. Ayrıca örgütsel inovsayon ile örgütsel performans arasındaki ilişkide dönüşümcü ve etkileşimci liderlik tarzlarının etkisi incelenmiştir. Çalışmanın teorik bölümünde sırasıyla liderlik tarzları, örgütsel inovasyon ve örgütsel performans kavramları açıklanmıştır. Çalışmada ilk olarak değişkenler arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmalar incelenmiş ve bu çerçevede araştırma modeli ve hipotezler oluşturulmuştur. Hipotezlerin test edilmesi amacıyla Zonguldak, Bartın ve Karabük illerinde bulunan imalat işletmelerinden 291 adet anket tekniği ile veri elde edilmiştir. SPSS ve AMOS paket programları yardımıyla veriler analize tabi tutulmuştur. Analizler neticesinde örgütsel inovasyonun örgütsel performans üzerindeki etkisinde dönüşümcü ve etkileşimci liderlik tarzlarının kısmi aracı rol üstlendiği gözlenmiştir. Ayrıca analizler sonucunda örgütsel inovasyon, örgütsel performans, dönüşümcü liderlik ve etkileşimci liderlik arasındaki ilişkilerin anlamlı ve pozitif yönde olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the relationship between organizational innovation, organizational performance, transformational leadership style and transactional leadership style. In the study, the effect of organizational innovation on organizational performance was examined. In addition, the effect of transformational and transactional leadership styles on the relationship between organizational innovation and organizational performance was examined. In the theoretical part of the study, leadership styles, organizational innovation and organizational performance concepts are explained respectively. In the study, firstly, the researches about the relationship between variables were examined and research model and hypotheses were formed. In order to test the hypotheses, data were obtained from the manufacturing enterprises located in Zonguldak, Bartın and Karabük provinces by means of 291 questionnaires. Data were analyzed with the help of SPSS and AMOS package programs. As a result of the analyzes, it was observed that the transformational and transactional leadership styles played a partial mediating role in the effect of organizational innovation on organizational performance. In addition, as a result of the analyzes, it was revealed that the relations between organizational innovation, organizational performance, transformational leadership and transactional leadership were significant and positive.