CAD/CAM üretim teknikleri ile üretilen kişisel implant abutment ve abutment vidalarının mekanik başarısının değerlendirilmesi
Evaluation of the mechanical success of custom implant abutment and abutment screws manufactured with CAD/CAM
  1. Tez No: 820575
  2. Yazar: PELİN GÖÇMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ BALIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Kişisel abutmentlar, döküm veya CAD/CAM sistemleriyle üretilebilir. CAD/CAM sistemleri döküme göre tekrarlanabilirlik ve kontrol edilebilirlik açısından avantajlıdır. İmplant üstü sabit protetik restorasyonlarda en sık karşılaşılan komplikasyonlardan biri abutment vida gevşemesidir. Bu çalışmada bu amaçla CAD/CAM sistemleriyle üretilen abutment ve vidaların prefabrike abutment ve vidalara göre mekanik performansını değerlendirmek için dinamik yükleme testine maruz bırakılan komponentler vida gevşemesi açısından değerlendirilmiştir. Test ISO 14801:2016 standartlarına göre hazırlanmıştır. 14'er örnekten oluşan prefabrike ve CAD/CAM abutment ve vida grupları 15 Hz frekansta, 150 N kuvvetle, toplam 1x106 döngüye maruz bırakılmıştır. Testin başlangıcında her örnek 30 N.cm tork ile 10'ar dakika ara ile 2 kez sıkılmış ve ilk gevşeme torku (GT-1) kaydedilmiştir. Bu işlem 2 kere daha tekrar edilmiş ve GT-2 ve GT-3 değerleri elde edilmiştir. Dinamik yükleme cihazında her örnek için 5x104 döngülük testten sonra GT-4 olarak isimlendirilen bir ara değer, 1x106 döngüyü tamamlanınca ise GT-5 final değeri elde edilmiştir. Yorulmuş komponentlerin performansını değerlendirmek için ise GT-6 değerleri ölçülmüştür. Her iki grupta da başlangıca göre anlamlı derecede bir tork değer kaybı yaşanmış ancak prefabrike abutment ve vida grubunun hem başlangıç hem de test sonrası gevşeme tork değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Yorgun vida performansında ise başlangıca göre anlamlı derecede tork değer kaybı yaşayan gruplar kendi aralarında anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Buna göre, prefabrike komponentler CAD/CAM komponentlerden vida gevşemesi açısından daha iyi bir mekanik dayanıma sahiptir ve klinikte yorgun vidaların tekrar kullanımı önerilmemektedir sonuçlarına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Custom abutments can be produced with casting or CAD/CAM systems. CAD/CAM systems have advantages over casting in terms of repeatability and controllability. One of the most common complications in fixed prosthetic restorations on implants is abutment screw loosening. This study evaluated components subjected to a dynamic loading test to assess screw loosening and evaluate the mechanical performance of abutments and screws produced with CAD/CAM systems compared to prefabricated abutments and screws. The test was conducted following ISO 14801:2016 standards.Prefabricated and CAD/CAM abutment and screw groups, each consisting of 14 samples, were exposed to a total of 1x106 cycles at a frequency of 15 Hz, with a force of 150 N. At the beginning of the test, each sample was tightened with a torque of 30 N.cm twice at 10-minute intervals, and the first loosening torque (GT-1) was recorded. This process was repeated two more times to obtain GT-2 and GT-3 values. An intermediate value called GT-4 was obtained after 5x104 cycles of testing for each sample in the dynamic loading device, and the final value of GT-5 was obtained after completing 1x106 cycles. GT-6 values were measured to evaluate the performance of the fatigued components.Both groups showed a significant loss of torque compared to the baseline, but the relaxation torque values of the prefabricated abutment and screw groups were statistically significantly higher both at the beginning and after the test. In terms of the tired screw performance, the groups that experienced significant torque loss compared to the baseline did not show a significant difference among themselves. Accordingly, it was concluded that prefabricated components have better mechanical strength in terms of screw loosening than CAD/CAM components, and the reuse of tired screws is not recommended in the clinic.