Dönüşümcü liderliğin bireysel inovasyon yetkinlikleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of transformational leadership on individual innovation competencies
  1. Tez No: 899495
  2. Yazar: ARZU ISMAYILOV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SAYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Liderlik, bir grup insanı ortak hedeflere yönlendirme ve motive etme süreci olarak tanımlanır. Bu kavram, tarih boyunca fiziksel güç ve cesaretle ilişkilendirilmişken, zamanla stratejik düşünme, vizyon sahibi olma ve etkileyici iletişim yetenekleri gibi özelliklerle evrilmiştir. Günümüzde liderlik, değişim yönetimi, inovasyon ve sürdürülebilirlik gibi çağdaş kavramlarla iç içe geçmiştir. Dönüşümcü liderlik, liderlerin takipçilerini motive ederek, ilham vererek ve bireysel gelişimlerini destekleyerek örgütsel değişimi ve yenilikçiliği teşvik etme sürecini ifade eder. Dönüşümcü liderlerin vizyoner olmaları, entelektüel uyarım sağlamaları ve takipçilerine bireysel ilgi göstermeleri sonucunda, örgütsel performansı ve çalışan memnuniyetini arttırabilir. Bireysel inovasyon, mevcut durumu iyileştirmek veya yeni ve daha etkili çözümler geliştirmek için yapılan yaratıcı ve dönüştürücü bir süreç olarak tanımlanır. Bu kavram, genellikle ürünlerin, hizmetlerin, iş modellerinin, süreçlerin veya organizasyon yapılarının yenilenmesiyle ilişkilendirilir. Dönüşümcü liderlik ve bireysel inovasyon arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmalar, bu liderlik tarzının yaratıcı düşünmeyi ve bireysel yenilikçi çözümleri teşvik ettiğini, böylece örgütsel başarı ve rekabet avantajını sürdürülebilir kıldığını göstermektedir. Bu bağlamda, dönüşümcü liderler, yenilikçilik kültürünü güçlendirerek ve risk alma davranışlarını destekleyerek örgütlerin dinamik ve rekabetçi ortamlarda başarılı olmasını sağlayabilir.Bu çalışmanın amacı dönüşümcü liderliğin bireysel inovasyon yetkinlikleri üzerine etkisini belirlemektir. Bu araştırmada, nicel araştırma metotları arasında yer alan tanımlayıcı araştırma tekniği kullanılmıştır. Bu amaca ilişkin , Bakü'deki sağlık kuruluşlarında (özel hastane, devlet hastanesi , aile sağlığı merkezi ve üniversite hastanesi ) görev yapan sağlık çalışanları arasından kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 194 katılımcı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Veriler, sosyo-demografik bilgi formu, dönüşümcü liderlik ve bireysel inovasyon yetkinlikleri ölçmek için kullanılan ölçekler aracılığıyla toplanmıştır. Analizler, SPSS ve AMOS programları kullanılarak gerçekleştirilmiş ve doğrulayıcı faktör analizi sonuçlarıyla değişkenler arasındaki farklılaşmalar ve ilişkiler ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar, dönüşümcü liderliğin bireysel inovasyon yetkinlikleriyle olumlu bir bağlantısı olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, dönüşümcü liderliğin, bireysel inovasyonun alt boyutları (yaratıcılık, eleştirel düşünme, girişkenlik, takım çalışması ve ağ kurma) üzerinde pozitif yönde etkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak,bu çalışma dönüşümcü liderliğin bireysel inovasyon yetkinlikleri ve alt boyutlarına anlamlı ve pozitif yönde etkisi olduğu görülmüştür. Dönüşümcü liderlik uygulamaları bireysel inovasyon yetkinliğini artırabilir. zerinde olumlu bir etkisi olduğunu ve örgütlerin bu liderlik tarzını benimseyerek çevresel değişkenlere uyum sağlama ve rekabet avantajlarını artırma potansiyeline sahip olduklarını vurgulamaktadır. Bu çalışma, dönüşümcü liderliğin bireysel inovasyon yetkinliklerine olan etkisini araştırarak, teorik açıdan literatüre katkı sağlamakta ve pratik düzeyde liderlik stratejileri, bireysel ve organizasyonel performansın iyileştirilmesi konusunda değerli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Leadership is defined as the process of directing and motivating a group of people toward common goals. Historically associated with physical strength and courage, the concept has evolved over time to encompass qualities such as strategic thinking, vision, and effective communication skills. Today, leadership is intertwined with contemporary concepts such as change management, innovation, and sustainability. Transformational leadership refers to the process by which leaders inspire, motivate, and support the personal development of their followers to promote organizational change and innovation. Transformational leaders can enhance organizational performance and employee satisfaction through visionary thinking, intellectual stimulation, and individualized consideration of their followers. Individual innovation is defined as a creative and transformative process aimed at improving the current state or developing new and more effective solutions. This concept is often associated with the renewal of products, services, business models, processes, or organizational structures. Research examining the relationship between transformational leadership and individual innovation has shown that this leadership style fosters creative thinking and individual innovative solutions, thereby sustaining organizational success and competitive advantage. In this context, transformational leaders can enable organizations to succeed in dynamic and competitive environments by strengthening an innovation culture and supporting risk-taking behaviors. The aim of this study is to determine the impact of transformational leadership on individual innovation competencies. In this research, the descriptive research technique, which is one of the quantitative research methods, was used. The study was conducted with 194 participants selected through a convenience sampling method among healthcare workers employed in healthcare institutions in Baku (private hospitals, state hospitals, family health centers, and university hospitals). Data were collected through a socio-demographic information form and scales used to measure transformational leadership and individual innovation competencies. Analyses were performed using SPSS and AMOS software, and the relationships and differences between variables were revealed through confirmatory factor analysis results. The findings showed a positive relationship between transformational leadership and individual innovation competencies. Additionally, transformational leadership was found to positively impact the sub-dimensions of individual innovation (creativity, critical thinking, initiative, teamwork, and networking). In conclusion, this study demonstrates that transformational leadership has a significant and positive effect on individual innovation competencies and their sub-dimensions. Transformational leadership practices can enhance individual innovation competence. The study emphasizes that organizations adopting this leadership style have the potential to adapt to environmental changes and increase their competitive advantages. By investigating the impact of transformational leadership on individual innovation competencies, this study contributes to the theoretical literature and offers valuable insights for improving leadership strategies, individual, and organizational performance.