Ekonomik karmaşıklık endeksi ve enerji verimliliği ilişkisi: Avrupa ülkeleri panel nedensellik analizi
Relationship between economic complexity index and energy efficiency: European countries panel causality analysis
- Tez No: 820576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT ŞARKGÜNEŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ekonomik karmaşıklık endeksi, ülkelerin dış ticarete konu olan mallarında ne derece farklılaştığını, uluslararası piyasalarda bulunabilirlik seviyesini, üretim tekniklerindeki farklılıkları ve ürün çeşitliliğini gösteren bir ölçüm tekniğidir. Enerji verimliliği, enerji kaynaklarının üretimi, dağıtımı ve tüketimini kapsayan, enerjinin en yüksek etkinlikte kullanılmasını ifade eden bir kavramdır. Bu kavramları ayrı ayrı konu eden teorik ve ampirik çalışmalar incelendiğinde iki kavram arasında bir nedensellik ilişkisi olabileceği konusunda görüşümüz oluşmuştur. Bu çalışmanın amacı, 2009 ve 2020 yılları arasında 25 AB ülkesi ve Türkiye'yi kapsayan panel veri seti ile enerji verimliliği ve ekonomik karmaşıklık arasında olabilecek nedensellik ilişkisini ortaya koymak ve özellikle enerji verimliliği ile ilgili çalışmalarda ekonomik karmaşıklık endeksinin de kullanılabilirliğini test etmektir. Çalışmada Granger (1969) tabanlı Juodis, Karavias ve Sarafidis (2021) tarafından geliştirilen heterojen panel nedensellik yöntemi kullanılmıştır. Analiz sonucunda, iki değişken arasında uzun dönemde nedensellik ilişkisinin olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar sanayileşme ve dış ticaret politikalarının belirlenmesinde enerji kullanımı açısından yapılacak değerlendirmelere yeni bakış açısı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The economic complexity index is a measurement technique that shows the extent to which countries differ in their tradable goods, the level of availability in international markets, the differences in production techniques and product diversity. Energy efficiency is a concept that covers the production, distribution and consumption of energy resources and expresses the use of energy in the highest efficiency. When the theoretical and empirical studies that deal with these concepts separately are examined, we have formed our opinion that there may be a causal relationship between the two concepts. The aim of this study is to reveal the causality relationship between energy efficiency and economic complexity with the panel data set covering 25 EU countries and Turkey between 2009 and 2020, and to test the usability of the economic complexity index in studies on energy efficiency. In the study, heterogeneous panel causality method developed by Granger (1969) based Juodis, Karavias, and Sarafidis (2021) was used. As a result of the analysis, it was seen that there is a long-term causality relationship between the two variables. The results obtained will provide a new perspective to the evaluations to be made in terms of energy use in the determination of industrialization and foreign trade policies.